Piękny gest noblistki. Olga Tokarczuk przekazała na aukcję WOŚP oficjalną replikę medalu noblowskiego

Olga Tokarczuk – laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury przekazała na aukcję WOŚP oficjalną replikę medalu noblowskiego. Jest to pierwsza z trzech przysługujących Noblistce replik nagrody. Medal pisarki trafił już na aukcję. Obecnie jego wartość wynosi 10 tys. złotych.

„Zaniemówiłem, zaniemówiłem, zaniemówiłem” – komentował Jurek Owsiak, trzymając w rękach replikę medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk. Pisarka przekazała nagrodę na rzecz 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 12 stycznia 2020 roku.

Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla z rąk Króla Szwecji we wtorek 10 grudnia 2019 r. Nagroda ma formę złotego medalu. Zaprojektował go Erik Lindberg. Na jego awersie widzimy profil fundatora nagrody – Alfreda Nobla wraz z datą jego urodzenia i śmierci zapisaną cyframi rzymskimi. Na rewersie znajduje się siedzący pod wawrzynem młody mężczyzna, który słucha i spisuje pieśń Muzy. Nad tym obrazkiem umieszczono pochodzącą z „Eneidy” Wergiliusza inskrypcję „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes” (Pozwól nam ulepszyć życie poprzez sztukę).

„Przekazuję replikę medalu noblowskiego na dwudziesty ósmy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Replika, pierwsza z trzech, jest ręcznie wykonana z brązu i pokryta złotem w zakładzie Svenska Medalj w Eskilstunie. Siema!” – napisała Tokarczuk na Twitterze.

12 stycznia 2020 roku WOŚP skupi się na takich dziedzinach medycy dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia. „Nadchodzący finał zagramy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej” – napisali organizatorzy.

Olga Tokarczuk jest piątą laureatką literackiej nagrody Nobla z Polski. Została uhonorowana za 2018 rok. Swoją decyzję Akademia Szwedzka ogłosiła w 2019 roku. Wcześniej ta prestiżowa nagroda trafiła do Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta.

Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę “za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Więcej można przeczytać tutaj.

(JK, GN)

Fot: wośp.org.pl

“Czuły narrator”. Pełny tekst wykładu noblowskiego Olgi Tokarczuk

Wystartowały wirtualne zbiórki na rzecz 28. finału WOŚP