Olga Tokarczuk – laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury przekazała na aukcję WOŚP oficjalną replikę medalu noblowskiego. Jest to pierwsza z trzech przysługujących Noblistce replik nagrody. Medal pisarki trafił już na aukcję. Obecnie jego wartość wynosi 10 tys. złotych.
„Zaniemówiłem, zaniemówiłem, zaniemówiłem” – komentował Jurek Owsiak, trzymając w rękach replikę medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk. Pisarka przekazała nagrodę na rzecz 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 12 stycznia 2020 roku.
Przekazuję replikę medalu noblowskiego na dwudziesty ósmy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy @fundacjawosp. Replika, pierwsza z trzech, jest ręcznie wykonana z brązu i pokryta złotem w zakładzie Svenska Medalj w Eskilstunie. Siema! #OlgaTokarczuk #JerzyOwsiak #WOŚP pic.twitter.com/ABNG2EPl13
— Olga Tokarczuk official (@tokarczuk_olga) December 16, 2019
Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla z rąk Króla Szwecji we wtorek 10 grudnia 2019 r. Nagroda ma formę złotego medalu. Zaprojektował go Erik Lindberg. Na jego awersie widzimy profil fundatora nagrody – Alfreda Nobla wraz z datą jego urodzenia i śmierci zapisaną cyframi rzymskimi. Na rewersie znajduje się siedzący pod wawrzynem młody mężczyzna, który słucha i spisuje pieśń Muzy. Nad tym obrazkiem umieszczono pochodzącą z „Eneidy” Wergiliusza inskrypcję „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes” (Pozwól nam ulepszyć życie poprzez sztukę).
„Przekazuję replikę medalu noblowskiego na dwudziesty ósmy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Replika, pierwsza z trzech, jest ręcznie wykonana z brązu i pokryta złotem w zakładzie Svenska Medalj w Eskilstunie. Siema!” – napisała Tokarczuk na Twitterze.
12 stycznia 2020 roku WOŚP skupi się na takich dziedzinach medycy dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia. „Nadchodzący finał zagramy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej” – napisali organizatorzy.
Olga Tokarczuk jest piątą laureatką literackiej nagrody Nobla z Polski. Została uhonorowana za 2018 rok. Swoją decyzję Akademia Szwedzka ogłosiła w 2019 roku. Wcześniej ta prestiżowa nagroda trafiła do Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta.
Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę “za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.
Więcej można przeczytać tutaj.
(JK, GN)
Fot: wośp.org.pl
“Czuły narrator”. Pełny tekst wykładu noblowskiego Olgi Tokarczuk