Piontkowski: “Szczepienie 16- i 17-latków zwiększy bezpieczeństwo powrotu do szkół”. Od poniedziałku ruszy rejestracja

Jeśli będzie taka możliwość, to warto, aby także młodzi ludzie zaszczepili się – powiedział w TVP 1 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski pytany o szczepienia 16- i 17-latków przeciw COVID-19. Wskazał, że wśród starszych nastolatków są osoby, które chorują na tę chorobę.

“To jest przede wszystkim decyzja ministra zdrowia. Zależy od tego czy szczepionki są przeznaczone dla tych młodszych. Dziś wydaje się, że według obecnej wiedzy, że ta starsza młodzież od 16. roku życia chyba może już spokojnie już szczepiona. Dalsze badania pokażą czy także ta młodsza część populacji będzie mogła z tych szczepionek skorzystać” – powiedział Piontkowski.

“Jeżeli będzie taka możliwość to oczywiście – według mnie – warto, aby także ci młodzi ludzie się zaszczepili. To także zwiększyłoby bezpieczeństwo powrotu do szkół” – dodał wiceminister.

Przypomniał, że według ekspertów dzieci do 12. roku życia trudniej się zakażają wirusem SARS-CoV-2. “Ale okazuje się, że ci nieco starsi czasami jednak chorują i jeżeli jest taka możliwość i pod względem medycznym te szczepionki byłby dobre, zdrowe dla młodych ludzi, to także warto by także oni się zaszczepili, nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale także ich rodziców, dziadków, czy nauczycieli” – wskazał Piontkowski.

Szczepionka BioNTech/Pfizer jest dopuszczona do stosowania u osób w wieku powyżej 16 lat. Europejska Agencja Leków (EMA) będzie oceniać wniosek w sprawie zatwierdzenia tego preparatu dla dzieci od 12 lat. Z kolei Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do użytku w nagłych wypadkach szczepionki przeciwko koronawirusowi firm Pfizer/BioNTech dla osób niepełnoletnich od 12. roku życia.

“W ślad za badaniami z firmy Pfizer, które przyszły i potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa” – zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 17 maja osoby w wieku 16 i 17 lat będą mogły rejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19 preparatem Pfizer/BioNTech. – Najpóźniej do piątku zostaną przedstawione szczegóły – zapowiedział.

Niedzielski podkreślił też, że do wykonania szczepienia przez 16- i 17- latków konieczna będzie zgoda rodzica lub opiekuna, ale jego obecność przy szczepieniu nie będzie już wymagana.

Dziennikarze pytali ministra, czy planowane jest w Polsce szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat. – Jest informacja, że w Stanach Zjednoczonych zostało dopuszczone. Jeżeli EMA (Europejska Agencja Leków) podejmie taką decyzję, to my damy taką możliwość szczepienia – odpowiedział.

(PAP, JK)

Zakończyły się badania kliniczne dotyczące szczepionek przeciw Covid-19 dla dzieci od 12. do 15. lat. Wkrótce decyzje ws. szczepień

Czarnek: Wszystko idzie w tym kierunku, by uczniowie mogli w wakacje zaszczepić się przeciw COVID-19