Planujesz studia? Zajrzyj w RAD-on

Ile osób studiuje na danym kierunku? Ilu profesorów wykłada na danej uczelni? – te i wiele innych informacji ważnych m.in. dla uczniów szkół ponadpodstawowych, rodziców i nauczycieli są już łatwo dostępne dzięki aktualizacji portalu RAD-on wykonanej siłami Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB)

RAD-on (radon.nauka.gov.pl) to nowoczesna platforma informacyjna opracowana przez ekspertów z OPI PIB w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Można tam znaleźć wiele informacji o polskiej nauce i szkolnictwie wyższym – przydatnych zarówno studentom, jak uczniom, rodzicom, nauczycielom.

– Cieszę się, że portal RAD-on zyskuje coraz większą popularność. Stale go rozwijamy i wprowadzamy nowe funkcje, dzięki czemu korzystanie z niego jest coraz łatwiejsze. Narzędzie to bardzo dobrze realizuje misję naszego instytutu, dostarczając wszystkim informacje, które są rzetelne i pochodzą ze zweryfikowanych baz danych. Biorąc pod uwagę aktualny problem fake newsów, rola takiego portalu jak RAD-on jest bardzo duża – podkreślił dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB).

Narzędzie opracowane przez ekspertów OPI PIB zawiera nie tylko same dane, ale także wiele merytorycznych raportów i analiz. Portal jest systematycznie aktualizowany i prezentuje aktualne informacje.

– Nasza platforma oferuje kompleksowe rozwiązania informatyczne, przez co dostęp do danych jest prostszy i szybszy. W tym roku wprowadziliśmy wiele nowych funkcji, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Dane dostępne w portalu RAD-on można filtrować na wiele sposobów, dzięki czemu dostosowane są one do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Warto dodać, że narzędzie OPI PIB umożliwia bezpłatne pobranie i wykorzystywanie zasobów w aplikacjach, bazach danych, programach i usługach informatycznych. Portal posiada REST API, co umożliwia otwarty dostęp do danych – wyjaśnił Emil Podwysocki, kierownik Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI PIB.

W RAD-on znajdują się także raporty opracowane przez ekspertów OPI PIB. Znaleźć w nim można wiele ciekawych publikacji, zestawień i analiz na temat nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Na stronie radon.nauka.gov.pl dostępne są także publikacje dotyczące sztucznej inteligencji i nowych technologii cyfrowych.

Według ekspertów OPI PIB, portal RAD-on idealnie nadaje się do analizowania trendów w polskim szkolnictwie wyższym oraz umożliwia użytkownikom wgląd w dane dotyczące sektora nauki i szkolnictwa wyższego.

– Z danych dostępnych w RAD-on wynika, że w ciągu pięciu ostatnich lat liczba osób kształcących się na uczelniach w Polsce zmniejszyła się o 5 proc., podczas gdy w grupie słuchaczy cudzoziemców nastąpił wzrost o 20 proc. Co ciekawe, trend spadkowy można było zaobserwować jedynie na uczelniach publicznych i kościelnych. Na uczelniach niepublicznych liczba studentów wzrosła o 27 proc. wśród ogółu studentów oraz o prawie 40 proc. w grupie cudzoziemców – zauważyła dr Aldona Tomczyńska, liderka zespołu data science w Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI PIB.

W RAD-on można znaleźć informacje nie tylko o studentach, ale także o kadrze akademickiej. W 2021 roku co dziesiąty nauczyciel akademicki posiadał tytuł profesora; wśród kobiet jest to 6 proc., a wśród mężczyzn – 14 proc. Największą natomiast grupę akademików (47 proc.) stanowią doktorzy.

(PS, GN)