Pomoc Ukrainie. „Superheroes” – już 25 listopada na ekranach kin niezwykły dokument

„Żyjemy w czasach, gdy dyktator morduje niewinnych mężczyzn, kobiety i dzieci, a pytanie brzmi: Co my z tym zrobimy?”. „Superheroes” to film dokumentalny w reżyserii Szymona Gonery, opowieść o ludziach zmagających się z codziennym okrucieństwem wojny w Ukrainie.

„To w szczególności historie uchodźców próbujących wydostać się z atakowanego kraju, jak i historie ich sąsiadów – Polaków, którzy w akcie dobroci bohatersko im pomagają” – czytamy w informacji dystrybutora dokumentu. Co ważne, 1 zł z każdego biletu sprzedanego w polskich kinach na  „Superheroes” zostanie przekazana na zbiórkę Fundacji SiePomaga (www.siepomaga.pl/ukraina).

Autorzy filmu informują, że zdjęcia do „Superheroes” powstały w ciągu kilku miesięcy, w 2022 r na terenie: Polski, Ukrainy oraz Francji.

„Film jest inspiracją dla wszystkich mieszkańców naszej planety. Uczy współczuć oraz ofiarować pomoc, dla tych którzy nagle znaleźli się w ogromnej potrzebie i sytuacji zagrożenia życia. Od lutego 2022 r. skala zaangażowania indywidualnych osób, Polek i Polaków w pomoc dla Ukrainy zaskoczyła wszystkich. Wartość materialna różnych form wsparcia przekroczyła miliardy złotych. Film dokumentalny >>Superheroes<< podkreśla siłę pojedynczych jednostek, które zjednoczone, w nadzwyczajnej sytuacji są w stanie zmienić świat” – czytamy w opisie filmu.

I dalej: „Żyjemy w czasach, gdy dyktator morduje niewinnych mężczyzn, kobiety i dzieci, a pytanie brzmi: Co my z tym zrobimy?”.

W „Superheroes” kamera śledzi losy kilku bohaterów, są to m.in.:

>> Grzegorz – niewidzący na jedno oko kierowca, wielokrotnie przemierza setki kilometrów z pomocą humanitarną, zabierając ze sobą uchodźców, nie tylko ludzi lecz również zwierzęta.

>> Agnieszka – 50 letnia kobieta pracująca w dużej korporacji, organizuje zbiórki finansowe, pomaga uchodźcom na dworcach, tworzy dom dla matek z dziećmi które opuściły Ukrainę.

>> Marta i Kacper – zapewniają dach nad głową dwóm rodzinom przybyłym z Ukrainy, łącznie 14 osobom. Marta angażuje się również w akcje ratunkowe oraz organizuje transporty kamizelek i noktowizorów dla ukraińskiego wojska.

>> Michał i Justyna – para która przyjęła do siebie trzy grupy uchodźców, pomagając im znaleźć mieszkanie za granicą, we Francji oraz Hiszpanii. Michał dodatkowo udziela się jako wolontariusz i angażuje w pomoc dla zwierząt które ze strefy wojny przybyły do Polski.

W filmie „Superheroes” – jak można przeczytać w materiałach dotyczących filmu – oglądamy zmagania bohaterów oraz odkrywany ich wewnętrzne motywacje.

„Krok po kroku poznajemy ich historie, oraz historie ludzi, których bezinteresownie wspierali. Dowiadujemy się jak wiele cennych wartości wniosła do ich życia otwartość na pomoc potrzebującym. (…) Odwiedzamy miejsca gdzie niezbędna jest pomoc: liczne dworce, podróżujemy do Medyki, Dunkierki, do domu dziecka w Stryjnie, potem do Lwowa, Irpienia i do dramatycznie bombardowanych miejscowości jak Odessa czy Bucza. Jesteśmy świadkami wielu sukcesów m.im.: uratowania życia niemowlęcia, transportu zwierząt, – w tym tych z kijowskiego zoo, przetransportowania 100 rodzin do zamku we francuskim Saint Omer, czy zebrania 200 tys. zł na pomoc humanitarną na specjalnie zorganizowanej aukcji” – czytamy.

Film trafi do polskich kin w piątek, 25 listopada 2022 r.

(GN)

reżyseria: Szymon Gonera
gatunek: dokument
produkcja: Polska
premiera w kinach: 25 listopada 2022
czas trwania: 90 min.
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Materiały edukacyjne (scenariusze lekcji) do pobrania:
>> Dlaczego warto obejrzeć z uczniami film „Superheroes”?