Posłowie i posłanki uczcili uchwałą 90. rocznicę urodzin poetki Haliny Poświatowskiej

Podczas piątkowych głosowań Sejm podjął uchwałę ws. upamiętnienia Haliny Poświatowskiej w 90. rocznicę urodzin. Posłowie przypomnieli, że Poświatowska jako poetka debiutowała w 1956 roku na łamach „Gazety Częstochowskiej” i choć nie identyfikowała się z żadną grupą literacką, zaliczana jest do pokolenia „Współczesności”. W 1958 roku ukazał się jej pierwszy tomik „Hymn bałwochwalczy”. W kolejnych latach wydała „Dzień dzisiejszy” (1963 r.) oraz „Odę do rąk” (1966 r.). W 1968 roku, już po śmierci poetki, opublikowany został tomik „Jeszcze jedno wspomnienie”.

Z powodu nieuleczalnej wówczas wady serca Halina Poświatowska większość życia spędziła w szpitalach i sanatoriach. W 1958 roku w Stanach Zjednoczonych przeszła operację, po której udało się jej ukończyć prestiżowy Smith College w Northampton. Pobyt w Stanach Zjednoczonych opisała w wydanym w 1961 roku reportażu „Notatnik amerykański”. Na krótko przed śmiercią poetki, w 1967 roku, ukazała się „Opowieść dla przyjaciela” – książka autobiograficzna oparta na jej korespondencji z Ireneuszem Morawskim.

„Jej twórczość, pełna egzystencjalnej refleksji i subtelnej erotyki, stanowiąca świadectwo siły życia, które nierozerwalnie łączy się z widmem zbliżającej się śmierci, na stałe wpisała się do kanonu polskiej poezji XX wieku” – podkreślono w przyjętym dokumencie.

„W 90. rocznicę urodzin poetki Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu twórczości Haliny Poświatowskiej dla literatury polskiej, wyraża uznanie dla jej dorobku literackiego i artystycznego” – zaznaczono.

„W 90. rocznicę urodzin poetki Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu twórczości Haliny Poświatowskiej dla literatury polskiej, wyraża uznanie dla jej dorobku literackiego i artystycznego” – napisano.

Od roku 1994 poetka jest patronką XXXII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, a od roku 1996 Szkoły Podstawowej nr 8 w Częstochowie.

(GN)

Fot: Wikipedia (ławeczka Haliny Poświatowskiej w Częstochowie)

Sejm ustanowił patronów 2025 roku. To Żeromski, Słonimski, Boznańska, gen. Sosnkowski, Duszeńko, pierwsi królowie Polski i bohaterowie z Katynia