„Okrągły stół” w sprawie edukacji zbierze się po świętach wielkanocnych – w środę, czwartek lub piątek (tj. 24, 25 lub 26 kwietnia ) – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki
W jakiej formule obradował będzie „okrągły stół”? Tego jeszcze nie wiadomo. Według premiera, szczegóły zostaną ujawnione w czwartek 18 kwietnia. – Pracujemy nad tym, by w czwartek zaproponować konkretną formułę „okrągłego stołu”. Chcemy, by w obiektywny sposób wyłoniono reprezentacje organizacji, które zajmują się edukacją i reprezentację rodziców – oświadczył szef rządu. W obradach mają wziąć udział przedstawiciele opozycji, związkowców, pedagogów oraz rodziców.
Według wicepremier Beaty Szydło, przy „okrągłym stole” powinni usiąść także przedstawiciele opozycji. – Uważam, że usiąść przy nim powinni wszyscy, także przedstawiciele opozycji. Gdybym miała decydować, to chciałabym, żeby była opozycja – stwierdziła Szydło w rozmowie z Konradem Piaseckim w TVN24. Czy szefem delegacji rządowej będzie premier Morawiecki? – Premier zapowiedział, że będzie patronem „okrągłego stołu”. Jeżeli będzie to formuła zaproponowana przez nas, czyli kilka spotkań roboczych w trakcie kilku tygodniu, to mam nadzieję, że będą brali w niej udział eksperci. Jestem gotowa się zaangażować – oświadczyła. Nie wiadomo jeszcze, czy przy „okrągłym stole” znajdzie się miejsce dla wicepremiera Jarosława Gowina i minister edukacji Anny Zalewskiej.
O oddelegowaniu swoich przedstawicieli zdecydował się prezydent Andrzej Duda. Na ich czele stanie prof. Andrzej Waśko z Uniwersytetu Jagiellońskiego – twórca nowej podstawy programowej z języka polskiego.
Ze wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli rządu wynikało, że „okrągły stół” miałby się zająć w pierwszej kolejności projektem podwyższenia pensum w oświacie oraz masowymi zwolnieniami nauczycieli. Rząd chciałby podwyższyć pensum o 4 lub nawet 6 godzin. Co wiązałoby się ze zwolnieniem nawet 230 tys. nauczycieli.
(PS, GN)