Prezes UODO: Warto rozmawiać z uczniami, jak chronić dane osobowe gdy korzystają z nowych technologii

Zbliża się Dzień Ochrony Danych Osobowych, który przypada 28 stycznia, a w Polsce będzie obchodzony już po raz siedemnasty. Z tej okazji Jan Nowak, Prezes UODO, zaapelował do dyrektorów szkół, nauczycieli oraz uczniów, a także rodziców, aby poprzez inicjatywy edukacyjne realizowane w ramach XII edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa” włączyli się w tegoroczne obchody tego święta.

W liście otwartym prezes UODO zwrócił uwagę na rosnący wpływ nowych technologii w wielu dziedzinach, w tym także w sektorze edukacji. Stąd potrzeba, aby o bezpiecznym przetwarzaniu danych osobowych rozmawiać z dziećmi i młodzieżą, którzy chętnie korzystają z nowych technologii.

„W tak dynamicznie zmieniającym się świecie nowych technologii każdy dzień przynosi nowe rozwiązania, a także narzędzia do nauki, komunikacji czy zabawy. Każde z tych rozwiązań tworzy dla nas szanse rozwoju. Jednocześnie zdobycze technologii stwarzają też zagrożenia, których możemy nie dostrzegać. I choć wyzwań dla ochrony danych osobowych w szybko rozwijającym się technologicznie świecie nie brakuje, to nie jesteśmy względem nich bezbronni. Szkoła jest miejscem, w którym o tych wyzwaniach można i trzeba rozmawiać. Wiedza dotycząca zastosowań nowych technologii jest niezbędna do bezpiecznego funkcjonowania we współczesnym świecie” – przypomniał Prezes UODO.

Jan Nowak wyraził nadzieję, że Dzień Ochrony Danych Osobowych będzie stanowił wyjątkową okazję do podejmowania wielu różnorodnych aktywności w szkołach, a także spotkań i wymiany poglądów podczas organizowanych wydarzeń.

Szkoły uczestniczące w programie edukacyjnym UODO co roku włączają się w obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych, organizując liczne i różnorodne inicjatywy edukacyjne. Stanowią one ważne działania towarzyszące głównym obchodom tego święta.

W tym roku będzie to konferencja naukowa pt. „Przyszłość ochrony danych osobowych w świetle rozwoju technologii”, która odbędzie się 31 stycznia w Ełku.

Pełna treść listu otwartego Prezesa UODO do szkół jest dostępna tutaj.

(GN)

Fot: UODO

UODO: Zbliża się XVII Dzień Ochrony Danych Osobowych (program)