Prezydent chce rozmawiać z rządem o oświacie tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego

Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek 30 sierpnia Radę Gabinetową. Głównym tematem posiedzenia ma być sytuacja w oświacie w nowym roku szkolnym oraz uczelni w nowym roku akademickim

O zwołaniu Rady Gabinetowej poinformował Onet. Prezydent zaprosił najważniejsze osoby w państwie na poniedziałek na godz. 12.00. Tematem posiedzenia Rady Gabinetowej ma być stan przygotowań do nadchodzącego roku szkolnego oraz roku akademickiego.

Andrzej Duda zbierze informacje na temat zagrożeń dla oświaty związanych z pandemią, perspektyw dotyczących edukacji stacjonarnej, sytuacji uczniów, szczepień wśród nauczycieli, zabezpieczeń antycovidowych w szkołach i na uczelniach wyższych.

Informację tę potwierdził minister edukacji Przemysław Czarnek. – Jest zaplanowana Rada Gabinetowa na poniedziałek na godzinę 12.00. Myślę, że pan prezydent będzie chciał poznać z pierwszych rąk, od ministra edukacji i nauki, stan przygotowania do nowego roku szkolnego, być może także roku akademickiego – poinformował szef MEiN. – Prezydent ma takie konstytucyjne uprawnienia zwołania Rady Gabinetowej, która nie posiada kompetencji Rady Ministrów, ale ma przede wszystkim funkcje informacyjne. Głowa państwa zawsze może zapoznać się ze wszystkimi szczegółami w każdej sprawie ważnej dla państwa polskiego. W tym wypadku pan prezydent zapewne będzie chciał poznać szczegóły przygotowań do 1 września – dodał.

Rada Gabinetowa jest ciałem konstytucyjnym – to Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta RP. Prezydent może ją zwoływać “w sprawach szczególnej wagi”. Stanowiska przedstawiane w czasie obrad Rady Gabinetowej i dokonywane uzgodnienia nie mają charakteru prawnie wiążącego, lecz mogą nieść za sobą skutki polityczne i merytoryczne.

W czasie obrad Rady Gabinetowej prezydent może zwrócić uwagę rządu na jego zdaniem ważne problemy i domagać się informacji co do zamiarów lub działań najważniejszych osób w państwie w tych obszarach. Może też ustalać z Radą Ministrów wspólną strategię w określonych kwestiach.

Ostatnio prezydent zwołał Radę Gabinetową w kwietniu br., a tematem obrad była strategia państwa w walce z COVID-19.

(PS, GN)