Prezydent: „Należy liczyć się z tym, że matury będą przesunięte”

Nie sądzę, żeby mogło dojść do sytuacji, że matury będą odwołane. Należy się liczyć z tym, że będą przesunięte – ocenił prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku. Dodał, że decydujący będzie głos ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Odnosząc się do tegorocznych matur, Andrzej Duda zaznaczył, że jest to „poważna decyzja, która zostanie podjęta w konsultacji absolutnie z ministrem zdrowia”. – De facto to minister zdrowia zadecyduje o tym, czy matury mogą się odbyć w normalnym terminie. Wiem, że w tej chwili trwają konsultacje na ten temat, bo rozmawiałem dzisiaj z panią wiceminister edukacji Marzena Machałek i mówiła mi, że są na etapie konsultacji – relacjonował.

– Ponieważ są inne opinie na ten temat, oni czekają na to, aż te konsultacje z ministrem zdrowia w tej sprawy zostaną zamknięte i mają nadzieję, że w tym tygodniu jeszcze będzie można przekazać ostateczne informacje o tym, jakie są w tym zakresie plany – wyjaśnił prezydent.

Andrzej Duda zapewniał, że zdaje sobie sprawę z zaniepokojenia tegorocznych maturzystów, a także z tego, że obecna sytuacja jest stresująca także dla ich rodziców.

Spotkanie Q&A

👥📲 Dziękuję Internautom za wszystkie ważne, trudne, ale jakże potrzebne pytania, na które mogłem odpowiedzieć podczas naszego spotkania online. 💬 #DUDA2020 🇵🇱

Opublikowany przez Andrzeja Dudę Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

– Jest mi strasznie przykro z tego powodu. Ale mamy taką sytuację, jaką mamy. Nikt z nas nie jest winny temu, że mamy epidemię koronawirusa, a chcemy w jak największym stopniu ochronić społeczeństwo, chcemy w jak największym stopniu ochronić także młodzież – podkreślił prezydent.

– Bardzo proszę tutaj o zrozumienie i o cierpliwe przyjęcie tych decyzji, które zostaną podjęte, choć wiem, że jest państwu bardzo ciężko” – dodał.

Prezydent był pytany, czy jest możliwe, aby matury w tym roku były odwołane ze względu na sytuację epidemiologiczną.

– Nie sądzę, żeby mogło dojść do takiej sytuacji, że matury będą odwołane w ogóle. Sądzę, że należy się liczyć z tym, że matury będą przesunięte, Jeżeli taka będzie decyzja ministra zdrowia i ekspertów, którzy z nim współpracują, epidemiologów – powiedział.

Andrzej Duda podkreślił również, że nie wyobraża sobie, aby tegoroczne matury w ogóle zostały odwołane. – To jest jeden z najważniejszych w życiu egzaminów dla każdego człowieka, nie tylko młodego człowieka – zaznaczył. – Matury na pewno się odbędą, pytanie tylko kiedy – podsumował.

(JK, GN)

Rząd: W najbliższych dniach decyzje dot. zasad dalszego funkcjonowania szkół