Priorytety rządu: Księża mogą zostać przetestowani przed nauczycielami

Niewykluczone, że rząd przetestuje księży jeszcze przed świętami bożonarodzeniowymi. Nauczyciele, jeżeli w ogóle otrzymają prawo do testów na koronawirusa, to zostaną przebadani dopiero za kilka tygodni

Choć przedszkola nie przerwały swoją pracę nawet, gdy pandemia biła rekordy, a dobowa liczba zakażeń dochodziła do 20-30 tysięcy, to rząd nie chciał przychylić się do apeli ZNP i zgodzić się na testowanie nauczycieli. Związek podkreślał, że bez badań w tej grupie zawodowej, praca w przedszkolu czy szkole nie jest nawet w podstawowym stopniu zabezpieczona.

Według wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, „moce przerobowe” polskich laboratoriów to obecnie 115 tys. testów genetycznych dziennie. Tymczasem laboratoria wykonują jedynie 20-30 badań na dobę. Mimo to rząd nie zdecydował się na przyznanie nauczycielom prawa do zweryfikowania swojego stanu zdrowia, nawet tzw. testami szybkimi, które są dostępne u każdego lekarza rodzinnego.

Niewykluczone za to, że wkrótce, jeszcze przed świętami, przetestowani będą księża. – Może jest to jakiś pomysł. Rzeczywiście, ta grupa też powinna zostać przetestowana. Na zespole (rządowym zespole antykryzysowym – przyp.red.) ten temat poruszę – obiecał Kraska na antenie Radia Plus.

Nauczyciele, jeżeli w ogóle, to zostaną przetestowani najwcześniej w połowie stycznia. – Takie badania będą robione na populacji nauczycieli. To będzie przed ewentualnym powrotem dzieci do szkół w styczniu. W tej chwili jest dyskusja, czy to będą testy genetyczne czy antygenowe. Testy antygenowe mają rację bytu u osób objawowych. Tutaj więc bardziej przeważałyby testy genetyczne – stwierdził Kraska.

Przypomnijmy – wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zapowiedział w Sejmie 10 grudnia, że rząd zastanawia się nad dwoma wariantami badania nauczycieli. – Albo rzeczywiście w tych trzech województwach przed powrotem dzieci i nauczycieli do szkoły przeprowadzimy dobrowolne badania przesiewowe wśród nauczycieli, albo – drugi wariant – rozszerzymy te badania, wyjdziemy z obszaru trzech województw i rozszerzymy te badania na całą Polskę, ale będzie to dotyczyć wyłącznie grupy nauczycieli, którzy wracają do szkoły – poinformował Gadomski.

– Jeżeli zostanie podjęta decyzja, że po 17 stycznia, wracają nauczyciele klas I–III, to ich obejmiemy takim badaniem. Takich nauczycieli w Polsce jest 260 tys. To jest wyzwanie organizacyjne, bo musimy w bardzo krótkim czasie przeprowadzić testy, więc celujemy z tymi testami na 14 albo 15 stycznia, żeby wyniki były dostępne oczywiście przed poniedziałkiem, przed powrotem – dodał.

(PS, GN)