Próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów odbędą się przez Internet, ale tylko w formie ćwiczeń

Nadchodzące egzaminy próbne dla ósmoklasistów oraz maturzystów mają zostać przeprowadzone przez Internet. Według CKE ma to być jednak jedynie forma dobrowolnych ćwiczeń dla uczniów, a ich organizacja online nie jest zapowiedzią przełożenia terminu właściwych testów.

Nie chodzi o próbę równoległego przeprowadzenia egzaminu w domach egzaminowanych. – Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała arkusze, które uczniowie będą mogli pobrać z Internetu i rozwiązać je w domach. – Nie ma planów przeprowadzania właściwych egzaminów przez Internet, chcemy pomóc uczniom w przygotowaniach – tłumaczył w TVN24.pl szef CKE Marcin Smolik.

Wszystkie arkusze próbnych egzaminów zostaną udostępnione na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w dniu rozpoczęcia testów. Próbny egzamin ośmoklasisty ma się odbyć od 30 marca do 1 kwietnia, a próbna matura od 2 kwietnia do 8 kwietnia.

– To od uczniów i szkół zależeć będzie, czy i kiedy rozwiążą zadania, czy nauczyciele będą chcieli je sprawdzać lub wystawiać oceny. – Nam zależy głównie na tym, by dzieci mogły zetknąć się jeszcze raz z formułą egzaminu –powiedział portalowi TVN24.pl Smolik.

Właściwe egzaminy ósmoklasisty zaplanowane zostały na termin od 21 do 23 kwietnia. Pisanie matur rozpocznie się zaś 4 maja. Tej wiosny do egzaminów zewnętrznych powinno podejść około 700 tysięcy ósmoklasistów i maturzystów.

(JK, GN)

Majowa sesja międzynarodowej matury nie odbędzie się