Prof. Aleksander Krawczuk obchodzi 100. urodziny

Prof. Aleksander Krawczuk, wybitny badacz starożytności, nauczyciel akademicki, popularyzator historii i autor monumentalnego „Pocztu Cesarzy Rzymskich” kończy dziś 100 lat. Dwustu lat, Panie Profesorze!

Profesor urodził się 7 czerwca 1922 r. w Krakowie. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, po wojnie podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pracował potem w Zakładzie Historii Starożytnej. Od 1957 r. wykładał także w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN).

Aleksander Krawczuk od początku swojej drogi zawodowej był zafascynowany starożytnością. Przez kilka dekad wykształcił tysiące studentów w zakresie wiedzy o antyku i języku łacińskim. W 1985 r. otrzymał tytuł naukowy profesora.

W latach 1986-1989 prof. Krawczuk był ministrem kultury i sztuki (w rządach Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego). Za swoją działalność naukową i społeczną został w 1997 roku odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 roku – Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Prof. Krawczuk to przede wszystkim autor szeregu książek popularyzujących historię starożytnej Grecji i Rzymu. Wspaniale łączył w nich ogromną wiedzę i erudycję z lekkim piórem i poczuciem humoru. Jest autorem biografii cesarzy rzymskich – m.in. Gajusza Juliusza Cezara, Augusta, Nerona, Konstantyna Wielkiego a także „Wojny trojańskiej”, „Upadku Rzymu”, „Kleopatry” oraz „Rzymu i Jerozolimy”.

Najważniejszym dziełem prof. Krawczuka jest jednak „Poczet Cesarzy Rzymskich” (1986 r.), w którym znalazło się 80 biogramów władców imperium. Książka do dziś cieszy się popularnością i jest regularnie wznawiana.

Szeroką popularność pomogły profesorowi zdobyć jego programy telewizyjne na temat historii starożytnej (cykl „Antyczny świat profesora Krawczuka”).

Wszystkiego najlepszego!

(PS, GN)