PROMOCJA. Dell partnerem efektywnej nauki

Stworzenie optymalnego środowiska nauczania, efekt synergii działań, rozwój technologiczny nauczycieli oraz uczniów. To kilka kluczowych cech, które już towarzyszą i zdecydowanie będą dalej obecne w nowej rzeczywistości szkolnej. Niezależnie od tego czy będzie to uczenie klasyczne, hybrydowe, czy zupełnie zdalne.

 

 

Nowa edukacja

W obecnej rzeczywistości szkolnej warto skorzystać z doświadczeń zdalnej i hybrydowej nauki z miesięcy pandemii. W systemie edukacji szkolnej nie było jeszcze jednocześnie tylu zmian jak w 2020 i 2021 roku. Po zamknięciu szkół uczniowie i nauczyciele musieli zmierzyć się z zupełnie nową rzeczywistością. Edukacja przyniosła się do świata online, co spowodowało bardzo duże zapotrzebowanie na wykorzystywanie nowoczesnego sprzętu oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). O ile wcześniej uczniowie i nauczyciele w mniejszym stopniu korzystali z nowoczesnych rozwiązań, to teraz po prostu musieli z nich korzystać każdego dnia.

 

Czego nauczyła nas edukacja zdalna i hybrydowa?

Przede wszystkim szukania nowych rozwiązań. Nauczyciele musieli w krótkim czasie doszkolić się w zakresie technologii umożliwiających prowadzenie zajęć zdalnych. Często przez aplikacje, takie jak na przykład: Microsoft Teams, Zoom czy ClickMeeting. Następnym elementem było dopasowanie się do ciągle zmieniających się warunków. Prowadzenie zajęć z domu, a potem w trybie hybrydowym, gdzie część uczniów dalej uczy się z domu, a część w szkole, spowodowała, że nauczyciele szybko reagowali na zmiany i stali jeszcze bardziej elastyczni i kreatywni. Doświadczyliśmy ogromnego skoku względem korzystania ze sprzętu komputerowego.

Pojawił się także nowy schemat pracy. Nauczyciele zaczęli uczyć na kilka sposobów: klasycznie w szkole, zdalnie lub hybrydowo. Teraz mogą z powodzeniem wykorzystać dobre doświadczenia i przenieść je do nauczania tradycyjnego. Wśród nowych umiejętności pojawiły się m.in. obsługa nowych programów, prowadzenie lekcji na żywo z wykorzystaniem kamery i mikrofonu, praca z uczniami na odległość, dodawanie i sprawdzanie zadań domowych, czy sprawdzanie wiedzy uczniów.

 

Potrzeby sprzętowe

Podobnie, pojawiła się również potrzeba posiadania odpowiedniego sprzętu do pracy. Ze względu na łatwy transport, w tej kategorii od lat wygrywają laptopy, z których można korzystać w domu, a w razie potrzeby, zabrać do szkoły. Ważny jest także długi czas pracy na baterii, duży wygodny ekran oraz dobry rozstaw klawiatury do szybkiej komunikacji z uczniami. Wygodnym lekcjom sprzyja też kamera internetowa o dobrej rozdzielczości. Sprzęt do nauczania powinien być wykonany z dobrych podzespołów, które posłużą przez długi czas. Jeśli będą to materiały bardziej odporne na zniszczenie czy zachlapanie, to jest to kolejny atut takiego sprzętu.

Najchętniej wybieranym modelem Dell do nauczania i nauki jest obecnie Latitutde 3520. Najmniejszy na świecie notebook z dużym ekranem 15,6″ wyposażono w wysokiej jakości kamerę internetową do niezawodnej obsługi wideokonferencji oraz najnowsze procesory Intel®. Nauczycieli zainteresuje również narzędzie Dell Optimizer, które wydłuża czas działania komputera i poprawia wydajność baterii, dostosowując się do indywidualnego stylu pracy. Dzięki niemu laptop można naładować do 80% w ciągu godziny. Łatwość obsługi i bezpieczeństwo przechowywanych danych w sprzęcie dopełnią dobry system operacyjny, antywirus oraz program typu firewall.

Doświadczenia z pracy zdalnej

Uczniowie i nauczyciele są w stanie prowadzić coraz bardziej efektywną naukę przy wykorzystywaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wielu pedagogów korzystało z Microsoft Teams jako centrum zarządzania klasami nie tylko, aby przekazywać wiedzę, ale zamieszczać zadania domowe i dodatkowe materiały, rozwiązywać wyzwania uczniów i odpowiadać na ich pytania. Takie rozwiązanie przyda się również w klasycznej edukacji. Przykładowo uczniowie po lekcjach w szkole, mają kontakt z nauczycielem z wykorzystaniem tej aplikacji.

Ciekawe materiały na lekcje można tworzyć także przy wykorzystaniu usług w chmurze. Może być to pakiet od Google, jak na przykład usługa Dokumenty Google. Możemy też skorzystać z bezpłatnych lub płatnych rozwiązań firmy Microsoft. Usługa Office 365 Education A1 zawiera w sobie Word, Excel, PowerPoint, OneNote, a teraz także Microsoft Teams oraz inne narzędzia. W wersji komercyjnej mamy do wyboru Office 365 A3 lub Office 365 A5 lub Google Workspace (poprzednio G Suite i Google Apps for Work).

 

Dell Technologies to wyjątkowa rodzina firm, która zapewnia niezbędną infrastrukturę do budowy cyfrowej przyszłości, transformacji IT i ochrony najważniejszych zasobów i informacji. Dell wspiera rozwój edukacji poprzez trzy filary. Są nimi bezpieczeństwo, ciągłe wsparcie i trwałość. Więcej rozwiązań dla edukacji można znaleźć na stronie WWW: www.rozwiazaniadlaedukacji.pl