PROMOCJA. Rok szkolny w USA – co daje program FLEX?

Już po raz siódmy American Councils for International Education oraz Ambasada USA w Polsce zapraszają uczniów pierwszych, drugich i trzecich klas liceów oraz techników do udziału w programie FLEX (Future Leaders Exchange program).

 

Program FLEX (Future Leaders Exchange Program) został zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1992. Jest on całorocznym, w pełni finansowanym przez Departament Stanu USA programem wymiany uczniów szkół średnich, którzy wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych na cały rok szkolny. W programie uczestniczyło do tej pory ponad 29 000 uczniów ze szkół średnich z Europy, Eurazji oraz Azji Środkowej. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami określonych krajów.

Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.

Absolwenci programu podkreślają, że dzięki rocznemu pobytowi w USA stali się bardziej samodzielni, odpowiedzialni i zaradni. Uczniowie uświadamiają sobie swoje mocne i słabe strony. Jedna z polskich FLEX-erek, Julia Szukała, przyznaję, że „spędzenie ośmiu miesięcy w Amerykańskiej szkole pozwoliło mi na spełnienie wielu marzeń. Dzięki swoim niezwykłym nauczycielom zaczęłam grać na skrzypcach i szybko okazało się, że stało się to moim ulubionym sposobem spędzania czasu wolnego. Nie mogłabym nie wspomnieć o koncertach ze swoim chórem, które w łatwy sposób stały się jednymi z moich ulubionych wspomnień z całego roku wymiany. Nigdy nie przypuszczałabym, że teatr okaże się tak wciągającą pasją.” Z kolei Martyna Olkiewicz przyznaje: „zakochałam się w tenisie i na pewno będę kontynuować grę w Polsce. Bycie częścią drużyny jest zdecydowanie jednym z najlepszych doświadczeń mojej wymiany. Poznałam mnóstwo wspaniałych ludzi, którzy zawsze byli ogromnym wsparciem i motywatorem. Nigdy nie zapomnę jednego turnieju, gdy w 30 stopniach Celsjusza grałam swój finałowy mecz o 3 miejsce. Cała drużyna zebrała się pod kortem, aby mi kibicować. Mecz był dość ciężki i długi, ale finalnie udało mi się wygrać jednym setem. Było to niezapomniane uczucie. Popłakałam się ze szczęścia.”. Uczniowie poznają kulturę i język Stanów Zjednoczonych, doceniają różnorodność oraz wielokulturowość, a po powrocie angażują się w działalność w swoich społecznościach lokalnych. Jak wspomina Julia: „spędzałam wiele czasu w szkole, ale jednocześnie cieszyłam się każdą sekundą spędzoną w USA. Czułam się spełniona doświadczając nowych rzeczy każdego dnia”. Na pytanie co było najciekawsze w czasie trwania wymiany Martyna odpowiada: „Nigdy nie pomyślałabym, że chodzenie do szkoły będzie dla mnie taką przyjemnością. Zawsze tyle rzeczy się dzieje, że nie ma czasu na nudę. W pierwszym semestrze byłam częścią cross country, czyli bieganie dystansowe, a później po zakończeniu sezonu przerzuciłam się na tenis. Byłam też zaangażowana w samorząd uczniowski, teatr i klub artystyczny”.

Uczniowie, którzy wyjadą z Polski do USA będą goszczeni przez amerykańskie rodziny, dzięki czemu lepiej poznają kulturę tego kraju. Julia wciąż utrzymuje kontakt ze swoją rodziną goszczącą oraz przyjaciółmi ze szkoły. Podkreśla, że „częścią mojej wymiany, za którą tęsknię najbardziej są ludzie. Każda osoba, którą spotkałam była dla mnie inspiracją i sprawiła, że mój amerykański sen był tak wyjątkowy. Największą tego częścią była oczywiście rodzina goszcząca, ale zaprzyjaźniłam się z wieloma osobami, a w szczególności z innymi uczniami z wymiany. Wiele razy uczestniczyłam wspólnie w wolontariacie podczas różnorodnych wydarzeń, świętowałam swoje urodziny, Halloween, Boże Narodzenie, Sylwestra czy nawet Homecoming”. Martyna podkreśla inny aspekt wymiany: „Czasem zdarza się, że rodzina goszcząca, chcę gościć dwóch uczniów z wymiany i tak oto zyskałam siostrę, o której zawsze marzyłam. I to jeszcze z innego kraju! Największy plus posiadania host rodzeństwa, jest taki, że zawsze ma się przyjaciela i kogoś, na kogo możesz liczyć. Nikt inny nie zrozumie cię lepiej, niż uczeń z wymiany, który przechodzi przez dokładnie to samo co Ty!”.

Warto podkreślić, że Program FLEX pokrywa następujące koszty:

 • Podróż z miejsca zamieszkania do USA oraz powrót do Polski
 • Miesięczne stypendium na pokrycie wydatków osobistych
 • Zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku
 • Program szkolny w amerykańskiej szkole średniej
 • Szkolenie przedwyjazdowe
 • Udział w wydarzeniach lokalnych w miejscu zamieszkania w USA
 • Ubezpieczenie medyczne

Rekrutacja potrwa do 15 października 2021 roku, jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich spełniających kryteria:

 1. Należy być uczniem 1, 2 lub 3 klasy liceum/technikum
 2. Być urodzonym pomiędzy 15.07.2004 a 15.07.2007 (osoby z niepełnosprawnością: 15.02.2004-15.07.2007)
 3. Mieć dobre lub bardzo dobre wyniki w nauce
 4. Znać język angielski w stopniu umożliwiającym wypełnienie aplikacji online
 5. Spełniać wymogi określone dla osób ubiegających się o wizę typu J-1
 6. Posiadać obywatelstwo polskie

Zainteresowani mogą wypełnić aplikację online dostępną na stronie: https://ais.americancouncils.org/flex. W związku pandemią COVID-19 cały proces rekrutacji odbywa się online.

Cały proces rekrutacji trwa ok. 8 miesięcy. Po wypełnieniu aplikacji online wszyscy uczniowie przystępują do krótkiego 15-minutowego testu z j. angielskiego. Wybrane osoby zostaną zaproszone do udziału w półfinałach, które odbędą się między listopadem a styczniem. Aplikację online można wypełnić tylko jeden raz.

Więcej informacji: https://poland.americancouncils.org, http://discoverflex.org