„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza – to lektury, na podstawie których abiturienci zdający maturę w Formule 2015 musieli napisać dziś rozprawkę na egzaminie z języka polskiego. Absolwenci mierzący się z maturą w Formule 2023 skupili się na rozważaniach dotyczących sprzeczności tkwiących w człowieku oraz tego, jak jeden człowiek może stać się dla drugiego bohaterem.
W mediach społecznościowych pojawiły się już przecieki dotyczące tematów w arkuszach z języka polskiego na poziomie podstawowym. W tym roku egzamin przeprowadzony został w dwóch formułach.
“W 2023 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego przystąpią do egzaminu w Formule 2023, natomiast absolwenci 4-letniego technikum, branżowej szkoły II stopnia oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu w Formule 2015” – czytamy w komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Na egzaminie w Formule 2023 tematy wypracować brzmiały następująco:
1) „Człowiek – istota pełna sprzeczności”
2) „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.
Abiturient w swojej pracy powinien odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego lub dramatycznego, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.
Egzamin w Formule 2015 odwoływał się do dwóch klasycznych utworów polskiej literatury – „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
„Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu >>Pana Tadeusza<<, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury” – tak brzmi pierwszy temat.
Drugi temat przedstawiał się następująco: „Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów >>Przedwiośnia<< Stefana Żeromskiego oraz wybranych tekstów kultury”.
Co ciekawe, „Pan Tadeusz” był lekturą także podczas ubiegłorocznego egzaminu maturalnego. W 2022 r. autorzy arkusza zachęcili abiturientów do rozważań, „czym dla człowieka może być tradycja” w oparciu właśnie o dzieło Adama Mickiewicza.
CKE opublikowało arkusze dzisiejszego egzaminu z języka polskiego.
Test Formuły 2023 dostępny jest TUTAJ
Wypracowanie Formuły 2023 dostępne jest TUTAJ
Test Formuły 2015 dostępny jest TUTAJ
Wypracowanie Formuły 2015 dostępne jest TUTAJ
(PS, GN)