W środę 4 października br. startuje Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny. To przestrzeń darmowego dostępu i możliwości wymiany najnowszej wiedzy, inspiracji, wyników badań w gronie osób związanych z pedagogiką i edukacją, w tym nauczycielek i nauczycieli oraz studentów i studentek kierunków społecznych.
Inicjatorem projektu jest prof. Roman Leppert, pedagog, twórca Akademickiego Zacisza, partnerem – Fundacja Orange. Głos Nauczycielski znalazł się wśród podmiotów wspierających nowa inicjatywę.
Jak informuje Fundacja Orange Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny (WUP) to inicjatywa edukacyjna, która służy podnoszeniu wiedzy z zakresu pedagogiki oraz prezentowaniu interesujących praktyk edukacyjnych. W ramach projektu będą dostępne darmowe materiały, inspiracje, a wszystkie treści pogrupowane będą w trzy główne działy: myśl pedagogiczna, badania edukacyjne, praktyki edukacyjne.
Towarzyszyć im będą polecane lektury oraz sylwetki pedagożek i pedagogów. Zasób materiałów będzie systematycznie udostępniany i rozbudowywany o nowe treści. Wszystko dostępne za darmo na www.wup.edu.pl
Kluczowym elementem działań WUP są środowe spotkania Akademickiego Zacisza online (dostępne na Facebooku i YouTubie), podczas których prof. Roman Leppert prowadzi rozmowy z cenionymi pedagogami, pedagożkami, autorami i autorkami książek, osobami pracującymi w obszarze edukacji. To także czas wymiany doświadczeń, inspiracji i refleksji w społeczności zainteresowanej współtworzeniem pedagogicznej i edukacyjnej rzeczywistości w Polsce, którą do tej pory zgromadziło Zacisze.
Już 4 października ruszy Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny, nieformalna przestrzeń wymiany wiedzy, inspiracji i wyników badań w gronie osób związanych z edukacją, także studentów_ek.
➡️Inicjatywa prof. #RomanLeppert
➡️#FundacjaOrange partnerem👇👇👇https://t.co/tA6WFO67EE pic.twitter.com/QkbCat7PI1
— fundacjaorange (@fundacjaorange) September 28, 2023
Inicjator i twórca Wirtualnego Uniwersytetu Pedagogicznego jest pedagogiem na co dzień związanym z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, kierownikiem studiów doktoranckich w zakresie pedagogiki. Prof. dr hab. Roman Leppert jest także redaktorem naczelnym „Przeglądu Pedagogicznego” oraz członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.
– Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny został pomyślany jako wirtualna przestrzeń, w której możliwe będzie współtworzenie wiedzy pedagogicznej w sposób adekwatny do potrzeb społeczeństwa sieci, czyli takiego, w którym coraz większa część naszego funkcjonowania ma miejsce w rzeczywistości cyfrowej – mówi prof. Leppert.
WUP będzie dla użytkowników i użytkowniczek przestrzenią do nieformalnego samokształcenia – bez ocen, indeksów, zaliczeń i kolokwiów. Daje dowolność wyboru tematów i materiałów według własnych potrzeb.
Partnerem projektu jest Fundacja Orange. – Mocno wierzę, że celem edukacji jest kształtowanie życzliwej postawy wobec ludzi i świata. Świata, w którym uczymy się wspólnie oraz wzajemnie od siebie. Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny to kwintesencja takiego sposobu działania – mówi dr Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.
Działania Wirtualnego Uniwersytetu Pedagogicznego wspierać będzie rada ekspercka, w skład której wchodzą osoby o uznanym autorytecie w dziedzinie edukacji i pedagogiki, wśród nich m.in. dr Marek Michalak – prowadzący Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, rzecznik praw dziecka w latach 2008-2018.
(DK, GN)
Prof. Roman Leppert, twórca Akademickiego Zacisza: Jestem sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem…