Przyspieszenie! Zmiany w Karcie już w Sejmie – druk nr 1472. W czwartek 10 lipca pierwsze czytanie projektu w komisji edukacji. „Wniosek o skrócenie postępowania”

Wyższe odprawy emerytalne, korzystniejsze nagrody jubileuszowe, lepsza ochrona przedemerytalna, uregulowanie zasad wynagradzania za ponadwymiarówki, większa stabilizacja dla zaczynających pracę w zawodzie nauczyciela – to najważniejsze zmiany w projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela, przyjętym 8 lipca przez rząd. Projekt trafił do Sejmu i będzie rozpatrywany w przyspieszonym trybie. Pierwsze czytanie – już w czwartek 10 lipca.

Długo czekaliśmy na ten moment! Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela przedstawiony przez MEN 20 marca br. wiele tygodni leżał w szufladzie i nie było wiadomo, co będzie z nim dalej.

Projekt zawiera wiele nowych rozwiązań, na które czekają nauczyciele. To rozwiązania zaproponowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i wypracowane przez grupy robocze w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli.

Na początku czerwca – na trzecim posiedzeniu zespołu ds. pragmatyki – przedstawiciele strony związkowej usłyszeli, że planowany termin wejścia w życie ustawy – 1 września br. (część przepisów ma wejść 1 stycznia) – jest zagrożony. Ze względu na kalendarz prac okazało się, że rządzący politycy mogą nie zdążyć z uchwaleniem nowych przepisów odpowiednio wcześnie, by mogły zacząć obowiązywać od 1 września.

Złe informacje przelały czarę goryczy i Prezydium ZG ZNP rekomendowało rozpoczęcie akcji protestacyjnej z powodu nie dotrzymania przez rządzących obietnic składanych nauczycielom. 24 czerwca Zarząd Główny ZNP postanowił ogłosić pogotowie protestacyjne.

Związek przedstawił żądania – w tym uchwalenie zmian w Karcie w takim terminie, by mogły wejść w życie 1 września. Inne żądania to m.in. podwyżka o co najmniej 10 proc. od września (w szkolnictwie wyższym – od października) oraz wprowadzenie oczekiwanych zmian w nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

Presja ma sens! Rząd przyspieszył prace i 8 lipca Rada Ministrów oficjalnie przyjęła projekt MEN – pełna nazwa dokumentu to rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. W środę 9 lipca dokument został opublikowany na stronie Sejmu RP. Otrzymał numer druku sejmowego 1472.

Rząd przyjął pakiet ważnych zmian w Karcie Nauczyciela, których domagał się m.in. ZNP, ale także dwa projekty deregulacyjne, które bardzo niepokoją nauczycieli

Projekt w komisji – 10 lipca

Na stronie sejmowej Komisji Edukacji i Nauki pojawił się komunikat: „Nastąpiła zmiana godziny posiedzenia”. I wyznaczono posiedzenie na 10 lipca, g. 9.00. Temat: „Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1472). Uzasadnia Minister Edukacji”.

W sejmowym wykazie projektów ustaw zamieszczono pismo premiera Donalda Tuska do marszałka Sejmu Szymona Hołowni z wnioskiem o „skrócenie postępowania”.

„Ze względu na istotę rozwiązań i wagę sprawy, a także cel ustawy, jakim jest zapewnienie nauczycielom korzystniejszych niż obecnie rozwiązań zawartych w pragmatyce zawodowej, w szczególności w zakresie wynagradzania, czasu pracy i ochrony stosunku pracy, uwzględniając konieczność pilnego wdrożenia przepisów (projekt przewiduje wejście ustawy w życie z dniem 1 września 2025 r., z wyjątkami),
na podstawie art. 51 ust. 2 regulaminu Sejmu przedstawiam wniosek o skrócenie postępowania z projektem ustawy (…)” – czytamy w piśmie premiera Tuska.

ZG ZNP ogłosił pogotowie protestacyjne i wystosował ultimatum do rządu. Związek planuje na początek akcję informacyjną i manifestację przed MEN. „Czara goryczy się wypełniła”

Na krótkiej ścieżce

Na czym ma polegać skrócenie postępowania? Chodzi o:

>> przystąpienie do pierwszego czytania bez zachowania terminu określonego w art. 37 ust. 4 regulaminu Sejmu (standardowo pierwsze czytanie odbywa się nie wcześniej niż siódmego dnia od doręczenia posłom druku projektu – red.);

>> przystąpienie do drugiego czytania bez zachowania terminu określonego w art. 44 ust. 3 regulaminu
Sejmu (odbywa się nie wcześniej niż siódmego dnia od dnia doręczenia posłom sprawozdania komisji o projekcie – red.);

>> przystąpienie do trzeciego czytania bez kierowania projektu do komisji w razie zgłoszenia w drugim czytaniu poprawek i wniosków;

>> rozpatrzenie przez Sejm sprawozdania komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy bez zachowania terminu określonego w art. 54 ust 5 regulaminu Sejmu (poprawki Senatu rozpatruje komisja sejmowa, a rozpatrzenie sprawozdania komisji na forum Sejmu może odbyć się nie wcześniej niż trzeciego dnia od doręczenia posłom tego sprawozdania, chyba że Sejm postanowi inaczej).

Zgodnie z regulaminem Sejmu (art. 51) w szczególnie uzasadnionych wypadkach postępowanie z projektami ustaw oraz uchwał może ulec skróceniu. Skrócenie postępowania z projektami ustaw oraz uchwał następuje na uzasadniony wniosek.

Co dalej? 

Obecnie trwa 38. posiedzenie Sejmu (8-10 lipca br.) Sprawozdanie komisji – w przypadku przyjęcia projektu – może zostać rozpatrzone na następnym posiedzeniu zaplanowanym na 23, 24 i 25 lipca. Wówczas możliwe jest też uchwalenie nowelizacji Karty. A właściwie jest konieczne, aby była szansa na wejście w życie ustawy 1 września.

Senat może zająć się nowelizacją na posiedzeniu 30 i 31 lipca. W przypadku wniesienia uwag, Sejm będzie mógł je rozpatrzyć na posiedzeniu 5 sierpnia. Wówczas ustawa trafi na biurko Prezydenta RP. Po złożeniu przysięgi wobec Zgromadzenia Narodowego, co ma nastąpić 6 sierpnia – będzie nim Karol Nawrocki.

Jeśli senatorowie nie wniosą uwag, to ustawa ma szanse trafić jeszcze na biurko Andrzeja Dudy. Terminy są istotne, ponieważ prezydent podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia przedstawienia.

(DK, GN)