Rada Dzieci i Młodzieży przy MEiN apeluje o pomoc dla ukraińskich uczniów i studentów

Wspieramy i będziemy wspierać bohaterski naród ukraiński. Podziwiamy odwagę i heroizm żołnierzy oraz ludności cywilnej walczącej o swój kraj – zapewniła Rada Dzieci i Młodzieży funkcjonująca przy MEiN. Młodzi ludzie zaapelowali o wsparcie dla uchodźców przybywających do Polski

Jak poinformował resort edukacji, Rada Dzieci i Młodzieży VI kadencji spotkała się, by porozmawiać o sytuacji na Ukrainie. Ofiary wojny na Ukrainie uczczono minutą ciszy.

RDiM wyraziła „pełną solidarność z Ukrainą, w szczególności z naszymi młodymi przyjaciółmi”. „Ukraina padła ofiarą agresji Federacji Rosyjskiej, która naruszyła jej integralność terytorialną i wszczęła bezprawną wojnę. Wspieramy i będziemy wspierać bohaterski naród ukraiński. Podziwiamy odwagę i heroizm żołnierzy oraz ludności cywilnej walczącej o swój kraj” – zapewnili młodzi ludzie.

Jednocześnie zaapelowali o pełne wsparcie dla uchodźców przybywających do Polski z terenów objętych działaniami zbrojnymi. „Ważna jest nie tylko opieka socjalna dla dzieci i ich rodzin, ale także troska o zapewnienie najmłodszym odpowiedniej edukacji. Również studenci i naukowcy z Ukrainy powinni mieć możliwość kontynuowania studiów i kariery naukowej na terenie naszego kraju. Zwracamy się do rektorów uczelni z apelem o wsparcie w tej sprawie. Prosimy także o okazanie pomocy ukraińskim studentom kształcącym się w Polsce” – czytamy w stanowisku RDiM.

Młodzi przypomnieli, że „pokój jest prawem człowieka”. Pokój ten jest dziś „zagrożony z powodu bezprawnej polityki Rosji i wspierającej ją Białorusi”. „To działania, które uderzają w fundamenty naszej cywilizacji. Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka sami się z niej wykluczyli. Prosimy wszystkie młode osoby o pełne wsparcie uchodźców z Ukrainy. Włączajmy się w zbiórki i wolontariat. Pamiętajmy o zachowaniu spokoju i korzystaniu tylko ze sprawdzonych źródeł informacji” – zaapelowała Rada.

fot. MEiN

(PS, GN)