„Radosne świętowanie”. MHP zaprasza na 14. Przystanek Niepodległość w Warszawie

W dniu 11 listopada 2019 r. fragment Ogrodu Saskiego zamieni się w planszę do gry „Drogi do niepodległości”. Jej uczestnicy wcielą się w członków rodzin żyjących pod zaborami. Z kolei najmłodsi obejrzą przedstawienie oparte na fragmentach książki „Bohaterski miś” Bronisławy Ostrowskiej – pierwszej książki dla dzieci napisanej w niepodległej Polsce (1919). To główne atrakcje 14. Przystanku Niepodległość.

 

Przystanek Niepodległość to adresowany do wszystkich zainteresowanych cykl imprez, które od 2006 roku Muzeum Historii Polski przygotowuje w Warszawie w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku. Muzeum proponuje radosne świętowanie, starając się jednocześnie wzbudzić zainteresowanie historią i przywołać atmosferę sprzed 100 lat.

Głównymi atrakcjami tegorocznej edycji Przystanku będzie gra przestrzenna „Drogi do niepodległości” (dla młodzieży i dorosłych) w Ogrodzie Saskim, a także przedstawienie dla najmłodszych pt. „Bohaterski miś” prezentowane w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej. Na obydwa wydarzenia obowiązują zapisy.

Fabuła gry „Drogi do niepodległości” obejmuje najważniejsze wydarzenia historyczne z lat 1795-1918 oraz  pokazuje bohaterów tych wydarzeń. Głównym celem gry jest realizacja jednej z pięciu misji ustrojowych niepodległego kraju. Gracze dążą do tego, by ich działania ukształtowały państwo jak najbardziej zbliżone do założeń misji. W trakcie gry wcielają się w członków rodzin żyjących pod zaborami. Walka o niepodległość toczy się w trzech zaborach i na emigracji. Rodzina może się zaangażować w działania o charakterze politycznym, militarnym i społeczno-ekonomicznym.

Na terenie Ogrodu Saskiego rozmieszczonych zostanie kilka punktów. Gracze po wykonaniu zadań otrzymują punkty, które wymienione na żetony wpływu, pozwolą im na oddanie głosu i zdecydowanie o tym, jaki kształt ustrojowy będzie miało niepodległe państwo. Gra przeznaczona dla osób w wieku 12 +. W grze mogą brać udział pojedyncze osoby lub zespoły.

Dla dzieci MHP przygotowało przedstawienie oparte na fragmentach książki „Bohaterski miś” Bronisławy Ostrowskiej – pierwszej książki dla dzieci, napisanej i wydanej w niepodległej Polsce (1919). Jej głównym bohaterem jest miś pluszowy, a jego historia zaczyna się w 1910 r., we Lwowie. Od narodzin misia w szwalni, po koniec pierwszej wojny światowej miś rzucony jest w burzliwy wir historii, jest świadkiem wielu wydarzeń (m.in. trafia do Legionów), które szczegółowo relacjonuje. Co spotkało misia? Gdzie trafił podczas wojennej zawieruchy? Komu przyniósł szczęście? Tego można się dowiedzieć z przedstawienia „Miś Bohater” przygotowanego przez Teatr Wolandejski.

cid:image004.jpg@01D59625.D3FBAB60

Jak co roku na wszystkie wydarzenia 14. Przystanku Niepodległość będzie wstęp wolny – informuje MHP.

***

>> Termin i miejsce: 11 listopada 2019 r. (poniedziałek)

>> Gra „Drogi do niepodległości: 10.00-16.00 (ostatni start 14:30), gra startuje co 30 minut (miejsce: Ogród Saski)

>> Przedstawienie „Bohaterski miś”: będzie grane dwukrotnie, o godz. 11:00 i 13:30, aula Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, ul. Moliera 4/6

>> Na grę i przedstawienia obowiązywały zapisy: [email protected] lub 22 211 90 08

>> Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (www.muzhp.pl).

(DK, wykorzystano materiały MHP)