Rekrutacja – rodzice mogą pisać odwołania i kierować sprawy do sądu

Wywieszenie na tablicy list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do danej szkoły średniej nie oznacza, że szkoły zakończyły rekrutację. Rodzice mogą się bowiem od decyzji komisji rekrutacyjnych odwoływać

16 lipca prawie 730 tys. uczniów tzw. podwójnego rocznika – ostatnich klas gimnazjów i szkół podstawowych – dowiedziało się, do jakiej szkoły średniej trafią od września br., ewentualnie – że w postępowaniu rekrutacyjnym nie dostali się do żadnej wskazanej przez siebie placówki. W szkołach średnich w całej Polsce na wielkich tablicach ogłoszeń zawisły listy kandydatów, którzy zakwalifikowali się do danej placówki oraz tych, którym ta sztuka się nie powiodła.

Opublikowane wyniki kwalifikacji nie są jednak ostateczne. Rodzice uczniów mogą bowiem próbować podważyć wyniki postępowania rekrutacyjnego.

Zgodnie z art. 158 ust. 6 ustawy – Prawo oświatowe, w terminie 7 dni od podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, rodzic ucznia może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do szkoły. Komisja musi sporządzić uzasadnienie w ciągu 5 dni. W uzasadnieniu muszą się znaleźć przyczyny odmowy przyjęcia, w tym informacja o najniższej liczbie punktów uprawniającej do przyjęcia do szkoły oraz liczbie punktów uzyskanych przez ucznia.

W ciągu 7 dni od otrzymania uzasadnienia rodzic może wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. Dyrektor natomiast ma kolejne 7 dni na wydanie decyzji o uznaniu lub uchyleniu decyzji komisji.

To jednak nie koniec sprawy, ponieważ na rozstrzygnięcie dyrektora rodzic może złożyć skargę do sądu administracyjnego.

Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, to dyrektor musi przeprowadzić postępowanie uzupełniające. Powinno ono zakończyć się do 31 sierpnia.

(PS, GN)