Rocznica. Kopię Aktu Unii Lubelskiej będzie można zobaczyć na wystawie

23 października w Narodowym Muzeum Historycznym w Mińsku na Białorusi zostanie otwarta wystawa „Wolni z wolnymi, równi z równym”, w ramach obchodów 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej.

Podczas ekspozycji zwiedzający będą mieli możliwość podziwiać jeden z najważniejszych eksponatów Muzeum Historii Polski, kopię konserwatorską Aktu Unii Lubelskiej „powtarzającą materiały oraz technologię wykonania oryginału w możliwie największym stopniu”. Prace przy tworzeniu tego dokumentu trwały prawie dwa lata.

W jaki sposób one przebiegały, a także jak dużym wyzwaniem dla specjalistów było stworzenie kopii dorównującej oryginałowi opowie film wyprodukowany przez MHP „Unia Lubelska. Kopia i oryginał”, który zostanie zaprezentowany podczas wernisażu.

Obecnie oryginał Aktu Unii Lubelskiej jest przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie i ze względu na specyficzne wymagania dotyczące warunków jego ekspozycji, nie jest dostępny dla publiczności.

W 2018 roku Unia Lubelska została wpisana na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”, jako wspólny wniosek pięciu krajów − Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi i Łotwy. Ważnym uzupełnieniem ekspozycji jest również prezentacja wielkoformatowego zdjęcia obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska”, który powstał w 1869 roku dla upamiętnienia 300. rocznicy Unii Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Organizatorami wystawy są: Instytut Polski w Mińsku, który tym wydarzeniem rozpoczyna swój 25. sezon jubileuszowy, a także Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Narodowe Muzeum Historyczne w Mińsku.

Ustanowienie Unii Lubelskiej było jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej (i nie tylko) historii.

Została zawarta 1 lipca 1569 roku, tworząc fundament pod Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Wspólne państwo Polaków i Litwinów trwało przez ponad dwa wieki – aż do czasu, kiedy zniknęło z mapy Europy po rozbiorach w 1795 roku. Więcej na ten temat można przeczytać na portalu dzieje.pl tutaj.

(JK, GN)

Fot: Muzeum Historii Polski. Kadr z filmu „Unia Lubelska. Kopia i oryginał”.