Rok szkolny w Europie. Jak poszczególne kraje organizują naukę dzieciom?

W 13 krajach europejskich rok szkolny rozpoczął się 1 września. Drugie tyle państw rozpoczyna kształcenie jeszcze w sierpniu – tak wynika z raportu EURYDICE „Organizacja roku szkolnego w Europie 2020/2021”

EURYDICE, czyli Sieć Informacji o Edukacji w Europie – utworzona na bazie ministerstw edukacji poszczególnych krajów, i z biura europejskiego (EACEA A7), utworzonego przez Komisję Europejską (Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury) – gromadzi podstawowe informacje na temat funkcjonowania systemów edukacji na naszym kontynencie.

Jak wynika z jej ostatniego raportu, w większości krajów europejskich rok szkolny rozpoczął się na początku września. W 13 krajach uczniowie poszli do szkoły podobnie jak w Polsce, czyli 1 września. W niektórych państwach szkoły otworzyły się w połowie września, jak np. w Albanii, Grecji, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Bułgarii i Luksemburgu.

Na Malcie dzieci wróciły do szkoły pod koniec września. W północnej Macedonii i Czarnogórze rok szkolny zwykle rozpoczynał się 1 września, ale z powodu pandemii inaugurację przesunięto na 1 października.

Z kolei Turcja rozpoczęła rok szkolny on-line 31 sierpnia, a w sposób stacjonarny – 21 września.

EURYDICE policzyła też dni pracy szkół w poszczególnych krajach. Liczba dni szkolnych waha się od 165 w podstawówkach w Albanii, na Malcie i w Rumunii do 200 dni w Danii i we Włoszech. W połowie krajów uczniowie kształcą się przez 170-180 dni. W 17 krajach jest to od 181 do 190 dni (m.in. w Polsce).

Zwykle w szkołach podstawowych i średnich uczniowie mają tyle samo zajętych nauką dni, to jednak we Francji, Albanii, Grecji, Rumunii i Serbii w szkole średniej jest więcej dni nauki niż w szkole podstawowej. Z kolei w Irlandii, na Cyprze oraz Bośni i Hercegowinie więcej dni nauki mają uczniowie w podstawówkach.

Letnie, długie wakacje to coś, co występuje we wszystkich europejskich systemach edukacji. Państwa umożliwiają ponadto uczniom dłuższy przerwy nauki w czterech okresach w roku. Są to: ferie jesienne, okres Bożego Narodzenia, ferie zimowe oraz ferie wiosenne w okresie wielkanocnym.

W poszczególnych krajach długość przerw w nauce jest bardzo różna. Dla przykładu, ferie jesienne w jedenastu krajach trwają tydzień, ale np. w Czechach, na Słowacji i na Malcie są to już tylko 3 dni, z kolei w Szwajcarii – 3 tygodnie. W 11 krajach (w tym w Polsce), nie przewidziano przerwy jesiennej.

W okresie karnawału w 20 krajach uczniowie mają wolny od nauki tydzień. Na Cyprze, we Francji, w Polsce i Turcji są to jednak już 2 tygodnie. Z drugiej strony, w m.in. Albanii i Grecji w ogóle nie przewidziano w tym okresie przerwy w nauce.

Przerwa wielkanocna w większości krajów trwa tydzień lub dwa tygodnie. W m.in. Albanii, Litwie i w Finlandii są to tylko kilka dni wolne od nauki. Szwajcaria zafundowała w tym okresie swoim uczniom aż 3-tygodniową przerwę.

Kto decyduje o terminie i długości poszczególnych przerw w nauce? Najczęściej są to wytyczne władz krajowych. Tak jest m.in. w Czechach, Niemczech, Francji, Holandii, Polsce i Słowenii. W Szwajcarii też o tych sprawach decyduje rząd, ale dla każdego regionu określa inne daty wypoczynku uczniów. W niektórych krajach, jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Austria i Szwajcaria to władze regionalne podejmują kluczowe decyzje. W Szwecji i Norwegii odpowiedzialność spoczywa na gminach.

Zajęcia edukacyjne w europejskich szkołach kończą się zwykle między ostatnimi dniami maja a drugą połową lipca. Najczęściej uczniowie rozpoczynają wakacje w połowie czerwca.

Najkrótsze wakacje mają uczniowie niektórych landów niemieckich, Holandii, Anglii, Walii i Lichtensteinu, bo tylko 6 tygodni. Na Łotwie uczniowie odpoczywają przez 13 tygodni, we Włoszech i w Portugalii przez 12-14 tygodni, a w Albanii i Bułgarii – przez 15 tygodni.

W Bośni i Hercegowinie uczniowie szkół średnich mają dłuższe wakacje niż ich koleżanki i koledzy z podstawówek. Odwrotnie jest w szkołach w Albanii, Bułgarii i Grecji.

(PS, GN)