Rosja zsyła Ukraińców na Sachalin

Rosjanie nielegalnie wywieźli na teren swojego kraju 121 tys. dzieci – ostrzegł Serhij Kysłycia, ambasador Ukrainy przy ONZ

Na terenach okupowanych Rosjanie prowadzą wymierzoną w Ukraińców akcję deportacyjną. Rosja wywozi Ukraińców, których podejrzewa o możliwość organizowania oporu wobec okupacji, w głąb kraju, jednocześnie rozdzielając rodziców od dzieci. Co ma wywrzeć na deportowanych dodatkową presję i wymusić współpracę.

Według ambasadora Ukrainy przy ONZ, do Rosji wywieziono już ponad 500 tys. Ukraińców. – Okupacyjne wojska nielegalnie wywiozły do Rosji ponad 500 tys. obywateli Ukrainy. Wśród nich jest 121 tys. stanowią dzieci – poinformował Kysłycia w czasie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Deportowani Ukraińcy najpierw trafiają do tzw. obozów filtracyjnych. Obecnie ma przebywać w nich ok. 20 tys. Ukraińców. Potem Ukraińcy są rozwożeni po całym terytorium Rosji, głównie na oddalone terytoria północne, na Syberię i wyspę Sachalin.

Według ukraińskiej prokuratury generalnej, od początku wojny zginęło 205 dzieci ukraińskich, a 373 zostało rannych. Dzieci najczęściej ginęły lub zostawały ranne w obwodach donieckim, kijowskim i charkowskim.

To tylko część faktycznych ofiar tej wojny. Władze ukraińskie nie mają danych z terytoriów na wschodzie i południu Ukrainy, które są obecnie okupowane przez Rosję.

(PS, GN)