Rozmowy w „Dialogu” bez przełomu

Na poniedziałkowe rozmowy z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych rząd przyszedł bez nowych propozycji. Kolejne negocjacje zaplanowano na 1 kwietnia br.

Po ponad czterech godzinach rozmów w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie, gdzie spotkało się Prezydium Rady Dialogu Społecznego, strony rozeszły się bez porozumienia. – Szkoda, że te godziny są w jakiejś mierze stracone i nie przybliżyły nas do rozwiązania problemu. Strona rządowa nie przedstawiła żadnych propozycji poza upartym powracaniem do tego, że przenoszą podwyżkę 5 proc. ze stycznia 2020 r. na wrzesień 2019. To nie daje nam żadnego powodu do tego, żeby takie propozycje przekazali środowisku nauczycielskiemu – ocenił po spotkaniu prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Jedynym konkretem, który udało się wspólnie ustalić, jest data kolejnego spotkania – to poniedziałek 1 kwietnia. Niewykluczone, że strona rządowa przyniesie wtedy na piśmie swoje stanowisko. Przynajmniej takie zapewnienie usłyszeli związkowcy. Padła też propozycja, by rozmowy na temat podwyżek dla pracowników, którzy nie są nauczycielami, toczyły się w porozumieniu z organami prowadzącymi. ]

– Strona rządowa musi przemyśleć swoją ofertę i przedstawić ją pisemnie wszystkim trzem związkom zawodowym. Takie ustalenia poczyniliśmy – podsumował Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

(PS, GN)