Rząd chce w ciągu trzech tygodni zaszczepić nauczycieli

Do 7 marca chcemy zakończyć proces szczepienia nauczycieli – zapowiedział Michał Dworczyk, minister ds. szczepień. Dla nauczycieli to ważna informacja, ponieważ według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, w Polsce mamy już do czynienia z trzecią falą pandemii

Michał Dworczyk przedstawił dziś harmonogram szczepień na najbliższe tygodnie. Do końca marca Polska ma otrzymać ponad 8 mln dawek szczepionek. To wprawdzie o 8 mln mniej niż zakładały deklaracje producentów z grudnia ub.r., ale i tak pozwoli najprawdopodobniej zaszczepić więcej osób niż się początkowo spodziewano.

– Jeżeli dystrybutorzy wywiążą się z zobowiązań, to będziemy mogli zaszczepić więcej niż 3 mln osób do końca I kwartału. Takie możliwości mamy. To nie powinno być żadnym problemem. Do tej pory ograniczał nas brak szczepionek, a nie możliwości organizacyjnych – stwierdził Dworczyk.

Zgodnie z nowym harmonogramem, rząd chce w ciągu trzech tygodni zaszczepić wszystkich nauczycieli, którzy zgłosili się w ramach rejestracji. Przypomnijmy – do szczepienia produktem AstraZeneca można się zgłaszać do dziś. Nauczyciele z przedszkoli, szkół i placówek rejestrują się za pośrednictwem dyrektorów, a nauczyciele akademiccy – rektorów uczelni.

– Do 7 marca chcemy zakończyć proces szczepienia nauczycieli – poinformował Michał Dworczyk. – To orientacyjna data, bo mechanizm łączenia szkół ze szpitalami jest całkowicie dobrowolny. Nie możemy więc wykluczyć, że jakieś szkoły umówią się z placówkami po 7 marca – zastrzegł.

– Ale takie rekomendacje złożyliśmy i przekazaliśmy szkołom i punktom szczepień. Chcielibyśmy, by 7 czy po 7 marca zakończyć ten proces i skupić się na innych grupach – doprecyzował.

Od 8 marca rząd planuje dokończyć szczepienia uzupełniające kadry medycznej. Natomiast 15 marca ruszą szczepienia osób przewlekle chorych. – W ciągu tygodnia zaszczepimy tę grupę, czyli 70 tys. osób. One są rozsiane po całej Polsce, ale to stosunkowo niewielka grupa, więc w krótkim czasie uda nam się zaszczepić wszystkich przypisanych do grupy Ib – wyjaśnił Dworczyk. Grupa ta zostanie zaszczepiona specyfikami Pfizer/BioNTech i Moderny.

22 marca rozpoczną się szczepienia służb mundurowych, czyli grupy Ic, a także osób w wieku 60-65 lat. W tym przypadku rząd zastosuje szczepionkę AstraZeneca.

– To wszystko jest uzależnione od faktu, czy producenci wywiążą się ze swoich deklaracji. Bez utrzymania płynności dostaw nie uda nam się tego zrobić. Jest kilka procent niepewności, biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia – zastrzegł Dworczyk.

Do dziś w Polsce wykonano ponad 2,5 mln wykonanych szczepień, z czego 1 mln 690 tys. pierwszą dawką. Jak dotąd zarejestrowano ponad 2300 niepożądanych odczynów poszczepiennych. 84 proc. z nich to przypadki łagodne, 15 proc. – poważne, a 0,7 proc. – ciężkie.

– Trzecia fala pandemii już jest w Polsce. To nie jest pytanie, czy ona się pojawi, ale jakie rozmiary osiągnie w najbliższej przyszłości – ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dzienna liczba nowych przypadków wzrosła w ciągu tygodnia o 2,4 tys. – do 8,8 tys.

– Od kilku dni obserwujemy, że nadwyżka, różnica między tym, co jest dziś i co było w ubiegłym tygodniu, jest coraz większa. Skutkuje to tym, że widzimy bardzo dynamiczny przyrost nowych zakażeń. Średnia dzienna w ostatnich tygodniach wahała się wokół 5,3-5,5 tys. przypadków dziennie. W tym tygodniu średnia przekroczyła 6,5 tys. przypadków dziennie. To 23 proc. wzrost z tygodnia na tydzień. Co oznacza, że mamy do czynienia z trwałą tendencją, mówimy o trendzie, a nie o jednodniowym zwiększeniu – podkreślił szef resortu zdrowia.

(PS, GN)