Rząd ma nową “strategię walki z piątą falą” pandemii. O co chodzi?

Skrócenie kwarantanny do 7 dni i umożliwienie wykonania testu na COVID-19 w niektórych aptekach – to najnowsze pomysły rządu na walkę z pandemią. Na razie rząd nie przygotował żadnych rozwiązań dla szkół, choć coraz więcej placówek oświatowych jest sparaliżowanych przez koronawirusa

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili dziś “strategię walki z piątą falą” koronawirusa wywołaną przez mutację Omicron. Wszystko to w dniu, w którym potwierdzono rekordową w czasie całej pandemii liczbę nowych przypadków zakażeń – 36 665.

– Piąta fala stałą się faktem. Ale ona różni się od poprzednich. Mamy do czynienia z wirusem Omicron, który jest bardziej zaraźliwy od poprzednich wersji. Dlatego notujemy rekordy zakażeń. Będzie to na pewno bardzo dużo zakażeń. Dlatego musimy się na to przygotować najlepiej jak potrafimy – tłumaczył szef rządu.

W strategii próżno jednak szukać nowych rozwiązań, czy też metod stosowanych w całej Europie, jak choćby upowszechnienie certyfikatów covidowych. Pomysły rządu rozwijają jedynie sposoby walki z pandemią stosowane w Polsce od dawna.

Rząd zamierza wiec przygotować kolejne łóżka na oddziałach covidowych. Tak, by – jak stwierdził premier – “służba zdrowia mogła zaabsorbować dodatkowe zachorowania”. – Spodziewamy się, że już za 7-10 dni będzie kilkaset, może ponad 1000 łóżek dziennie wypełnianych przez chorych na koronawirusa – oznajmił Mateusz Morawiecki.

Od 27 stycznia ruszyć ma możliwość darmowego przetestowania się w aptece. – Każdy zainteresowany wypełniając formularz w domu lub aptece będzie mógł poddać się testowi antygenowemu – wyjaśnił Adam Niedzielski. Taka możliwość dostępna będzie jednak tylko w niektórych aptekach, takich, które są “przygotowane infrastrukturalnie” – mają wydzielone pomieszczenia i np. oddzielne wejścia. Według ministra zdrowia, takie wymogi spełniają apteki prowadzące dziś szczepienia. Czy będą one jednak w stanie wziąć na siebie dodatkowe zadanie? Tego szef MZ nie wyjaśnił. Jego zdaniem, testowanie potencjalnie zakażonych ma się odbywać np. w określonych godzinach.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania!

Hejt, jakiego doświadczyli protestujący nauczyciele ma długofalowe niszczące skutki. Nauczycielu, czy nadal odczuwasz jego konsekwencje?

  • Tak, odczuwam skutki hejtu (88%, 1 003 głosów)
  • Nie, nie odczuwam skutków hejtu (7%, 80 głosów)
  • Trudno powiedzieć (5%, 54 głosów)

Głosujących: 1 137

Loading ... Loading ...

Kolejny pomysł rządu to przejście administracji publicznej i samorządowej na pracę zdalną. Premier zaapelował też do przedsiębiorców, by w podobny sposób zorganizowali pracę swoich firm. Nikt nikogo jednak do tego nie zmusi.

Seniorzy powyżej 60. roku życia zakażeni koronawirusem zostaną też obowiązkowo przebadani u siebie w domu albo w gabinecie lekarskim. Lekarz POZ będzie musiał to zrobić w ciągu 48 godzin.

– Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. Korzystamy tu z rozwiązań innych krajów – zapowiedział premier.

Co ze szkołami? Nic. Rząd nie przygotował dla nich nowych rozwiązań, choć coraz więcej uczniów i nauczycieli choruje lub jest kierowanych na kwarantannę. Statystyki MEiN pokazują zaś, że każdego dnia gwałtownie przybywa placówek sparaliżowanych pandemią.

Mateusz Morawiecki poinformował też o powołaniu Rady ds. Walki z COVID-19, która ma zastąpić Radę Medyczną przy premierze. Niedawno 13 z 17 członków rady podało się do dymisji w proteście przeciwko lekceważeniu przez rządzących ich zaleceń.

(PS, GN)