Rząd ma nową „strategię walki z piątą falą” pandemii. O co chodzi?

Skrócenie kwarantanny do 7 dni i umożliwienie wykonania testu na COVID-19 w niektórych aptekach – to najnowsze pomysły rządu na walkę z pandemią. Na razie rząd nie przygotował żadnych rozwiązań dla szkół, choć coraz więcej placówek oświatowych jest sparaliżowanych przez koronawirusa

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili dziś „strategię walki z piątą falą” koronawirusa wywołaną przez mutację Omicron. Wszystko to w dniu, w którym potwierdzono rekordową w czasie całej pandemii liczbę nowych przypadków zakażeń – 36 665.

– Piąta fala stałą się faktem. Ale ona różni się od poprzednich. Mamy do czynienia z wirusem Omicron, który jest bardziej zaraźliwy od poprzednich wersji. Dlatego notujemy rekordy zakażeń. Będzie to na pewno bardzo dużo zakażeń. Dlatego musimy się na to przygotować najlepiej jak potrafimy – tłumaczył szef rządu.

W strategii próżno jednak szukać nowych rozwiązań, czy też metod stosowanych w całej Europie, jak choćby upowszechnienie certyfikatów covidowych. Pomysły rządu rozwijają jedynie sposoby walki z pandemią stosowane w Polsce od dawna.

Rząd zamierza wiec przygotować kolejne łóżka na oddziałach covidowych. Tak, by – jak stwierdził premier – „służba zdrowia mogła zaabsorbować dodatkowe zachorowania”. – Spodziewamy się, że już za 7-10 dni będzie kilkaset, może ponad 1000 łóżek dziennie wypełnianych przez chorych na koronawirusa – oznajmił Mateusz Morawiecki.

Od 27 stycznia ruszyć ma możliwość darmowego przetestowania się w aptece. – Każdy zainteresowany wypełniając formularz w domu lub aptece będzie mógł poddać się testowi antygenowemu – wyjaśnił Adam Niedzielski. Taka możliwość dostępna będzie jednak tylko w niektórych aptekach, takich, które są „przygotowane infrastrukturalnie” – mają wydzielone pomieszczenia i np. oddzielne wejścia. Według ministra zdrowia, takie wymogi spełniają apteki prowadzące dziś szczepienia. Czy będą one jednak w stanie wziąć na siebie dodatkowe zadanie? Tego szef MZ nie wyjaśnił. Jego zdaniem, testowanie potencjalnie zakażonych ma się odbywać np. w określonych godzinach.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania!

Hejt, jakiego doświadczyli protestujący nauczyciele ma długofalowe niszczące skutki. Nauczycielu, czy nadal odczuwasz jego konsekwencje?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Kolejny pomysł rządu to przejście administracji publicznej i samorządowej na pracę zdalną. Premier zaapelował też do przedsiębiorców, by w podobny sposób zorganizowali pracę swoich firm. Nikt nikogo jednak do tego nie zmusi.

Seniorzy powyżej 60. roku życia zakażeni koronawirusem zostaną też obowiązkowo przebadani u siebie w domu albo w gabinecie lekarskim. Lekarz POZ będzie musiał to zrobić w ciągu 48 godzin.

– Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. Korzystamy tu z rozwiązań innych krajów – zapowiedział premier.

Co ze szkołami? Nic. Rząd nie przygotował dla nich nowych rozwiązań, choć coraz więcej uczniów i nauczycieli choruje lub jest kierowanych na kwarantannę. Statystyki MEiN pokazują zaś, że każdego dnia gwałtownie przybywa placówek sparaliżowanych pandemią.

Mateusz Morawiecki poinformował też o powołaniu Rady ds. Walki z COVID-19, która ma zastąpić Radę Medyczną przy premierze. Niedawno 13 z 17 członków rady podało się do dymisji w proteście przeciwko lekceważeniu przez rządzących ich zaleceń.

(PS, GN)