Rząd odkłada na później szczepienia szkolnej administracji i obsługi! Ich szczepionki otrzymają seniorzy

Szczepionki AstraZeneca, którymi mieli być zaszczepieni pracownicy administracji i obsługi szkół, trafią do seniorów. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia.

– Przesuwamy szczepienia pracowników administracji i obsługi szkół. Szczepionka AstraZeneca zostanie przesunięta do zaszczepienia seniorów w wieku 65-69 lat – poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

To efekt ważnej decyzji, jaką podjęło Ministerstwo Zdrowia. – Poszerzona zostanie grupa, która będzie szczepiona produktem AstraZeneca na osoby w wieku 65-69 lat. Dziś Zespół ds. Szczepień przy MZ rekomenduje poszerzenie grupy szczepiennej specyfikiem AstraZeneca. To oznacza drobne przesunięcie – stwierdził rzecznik MZ.

Przypomnijmy – do tej pory doradcy epidemiczni rządu rekomendowali szczepienie AstraZeneką jedynie osób do 65. roku życia. Co więcej, szczepionkę tę przeznaczono dla nauczycieli, nauczycieli akademickich, a także – według ostatnich zapowiedzi – dla pracowników administracji i obsługi szkół. Michał Dworczyk, minister ds. szczepień, obiecał, że nauczyciele zostaną zaszczepieni do 7 marca.

Dzisiejsza decyzja MZ spowoduje, że pracownicy administracji i obsługi nie zostaną zaszczepieni w najbliższym czasie, a szczepionki AstraZeneca, przeznaczone do tej pory właśnie dla nich, trafią do grupy seniorów w wieku 65-69 lat. W tej chwili szczepieni są bowiem seniorzy 70+.

Wojciech Andrusiewicz nie odpowiedział na pytanie, czy szczepienia nauczycieli też zostaną przesunięte.

Obiecał za to, że w przyszłym tygodniu opublikowany zostanie harmonogram zaszczepienia pracowników administracji i obsługi szkół.

Decyzja o przeznaczeniu AstraZeneki dla osób w wieku 65-69 lat poszerzy za to grupę szczepionych nauczycieli właśnie o osoby w tym przedziale wiekowym.

Nie wiadomo jednak, czy to będzie miało jakiś wpływ na termin ich zaszczepienia (bo będą mogli się ubiegać o szczepionkę zarówno jako seniorzy w wieku 65-69 lat i jako nauczyciele).

Za dzisiejszymi komunikatami Ministerstwa Zdrowia stoi coraz trudniejsza sytuacja epidemiczna w Polsce oraz obecność szczególnie niebezpiecznego i szybko rozprzestrzeniającego się koronawirusa w wersji brytyjskiej oraz południowoafrykańskiej. Rząd najprawdopodobniej obawia się kolejnych, drastycznych wzrostów zakażeń i chce jak najszybciej zaszczepić seniorów, czyli osoby, które najbardziej są narażone na śmierć lub ciężkie powikłania z powodu COVID-19.

– Grupa seniorów jest priorytetową i musimy ich zaszczepić w pierwszej kolejności. Szczepienie 65-69 nie będzie wyglądało tak, jak byśmy chcieli, ale będziemy chcieli powoli szczepić tę grupę – oświadczył Wojciech Andrusiewicz.

Dzisiejsze dane dotyczące nowych zakażeń nadal są fatalne. Przedwczoraj rząd postanowił wprowadzić dodatkowe obostrzenia sanitarne w woj. warmińsko-mazurskim. Chodzi m.in. o skierowanie uczniów klas I-III do edukacji zdalnej. Niewykluczone, że wkrótce taki scenariusz czeka też kolejne województwa. – Jeżeli sytuacja epidemiczna na Pomorzu będzie się nadal pogarszała, to wprowadzone tam zostaną podobne obostrzenia, jak w województwie warmińsko-mazurskim – zapowiedział dziś rzecznik MZ.

To może oznaczać, że także uczniowie klas I-III w woj. pomorskim będą musieli przejść na edukację zdalną

(PS, GN)