Rząd unika odpowiedzi na apele ws. testów dla pracowników oświaty. M. Dworczyk: To pytanie do szefa GIS

Pytanie o to, czy konieczne są obowiązkowe testy na koronawirusa dla pracowników żłobków powinno zostać skierowane do głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa i ekspertów, a nie do polityków – powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk. Z apelami o przeprowadzenie testów na koronawirusa dla pracowników oświaty wystąpili do premiera Morawieckiego ZNP oraz prezydenci największych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.

O to czy testy dla pracowników oświaty może sfinansować NFZ zapytano szefa kancelarii premiera w Programie Trzecim Polskiego. Dworczyk odparł, że pytanie o to, czy konieczne są obowiązkowe testy dla pracowników żłobków i w jakim stopniu – powinno zostać skierowane do głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa i ekspertów, a nie do polityków. Według niego apel prezydentów miast w tej sprawie ma podtekst polityczny.

Także rzecznik rządu Piotr Müller był pytany w środę o „odmrażanie” szkół. – Wybór, czy posłać dziecko do placówki należy do rodziców – ocenił w radiowej Jedynce – Od przyszłego roku szkolnego już wszystko powinno wrócić, miejmy nadzieję, do normalności. Może jeszcze w tym roku szkolnym, aczkolwiek formuła dobrowolnego wysyłania dzieci do placówek opiekuńczych wydaje się formułą najbardziej optymalną” – stwierdził Piotr Müller.

Rzecznik rządu ocenił, że obecna sytuacja w szkołach, w tym nauczanie online, to wyzwanie, przed którym stoi wiele państw w Europie i na świecie. – Wiemy doskonale, że to nie będzie w pełni realizowany program tak, jak byłoby to, gdyby szkoły funkcjonowały na pełnych obrotach – stwierdził.

Dopytywany, czy w sprawie otwarcia szkół zapadły już jakieś decyzje Müller zaprzeczył. Zwrócił też uwagę, że w szkołach niedługo będą się odbywały egzaminy, a w takich okresach zajęcia zawsze prowadzone były w inny sposób niż na co dzień.

(JK, GN)

Nie tylko ZNP apeluje do premiera. Prezydenci dużych miast też domagają się testów dla pracowników oświaty