W strefie żółtej szkoły średnie przejdą na edukację hybrydową, a w strefie czerwonej – na edukację zdalną – ogłosił dziś premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządowego zespołu kryzysowego. Ministerstwo edukacji ma też w najbliższym czasie odchudzić podstawę programową
– Nie ma nic ważniejszego dla rządu niż zapewnienie bezpieczeństwa Polaków – zapewnił szef rządu. – Nie jesteśmy skazani na wybór: całkowity brak obostrzeń albo lockdown. Jest droga pośrednia, obostrzenia, które będziemy przestrzegali – dodał.
Premier przedstawił dziś listę obostrzeń, które obowiązywać mają w strefie żółtej i czerwonej. To ważne rozróżnienie, ponieważ strefa czerwona zostanie wkrótce znacząco rozszerzona i znajdą się w nim aż 152 powiaty, w których mieszka ok. 70 proc. ludności.
Część obostrzeń dotyczy edukacji. W strefie żółtej szkoły wyższe i średnie przejdą na nauczanie hybrydowe. To oznacza, że część uczniów będzie się uczyła zdalnie, a część stacjonarnie. Nie wiemy jeszcze, na jakich zasadach będzie się to odbywało i czy dyrektorzy otrzymają prawo do decydowania o regułach organizacji nauczania hybrydowego w swoich placówkach.
W strefie czerwonej – przypomnijmy, obejmującej 70 proc. ludności! – szkoły wyższe i średnie mają przejść w tryb nauczania zdalnego.
– Szkoły same w sobie nie generują dużej liczby zachorowań, ale dzieci przynoszą chorobę do osób starszych – tłumaczył te decyzje Adam Niedzielski, minister zdrowia. – Trzeba ograniczyć liczbę interakcji społecznych. Okres od września oznaczał blisko 20-procentowy wzrost mobilności – dodał.
Minister wyraził nadzieję, że „działania w zakresie edukacji pozwolą nam zmniejszyć liczbę interakcji i nie dadzą wirusowi szansy na rozprzestrzenianie się”.
– Tu nie chodzi tylko o pobyt dzieci w szkołach, ale też transport, przemieszczanie się – tłumaczył minister zdrowia. – To zmniejszy liczbę interakcji. Zostańcie w domu. Scenariusze, które nas czekają, mogą być groźne – dodał.
Panie premierze @MorawieckiM, jakie zabezpieczenia zostaną wprowadzone w przedszkolach i szkołach podstawowych?! #KoronawirusWPolsce pic.twitter.com/d5LERUhHmF
— ZNP (@ZNP_ZG) October 15, 2020
Premier nie wykluczył, że w razie dalszego wzrostu liczby zakażeń w tryb hybrydowy lub zdalny przejdą także szkoły podstawowe. Rząd chce jednak jak najdłużej utrzymać tradycyjną naukę w przedszkolach i klasach I-IV szkoły podstawowej.
– Jeżeli nie powstrzymamy wirusa, to rozważamy wszelkie scenariusze. Zamknięcie szkół podstawowych to najtrudniejszy scenariusz, bo oznacza utrudnienia w świadczeniu pracy przez rodziców – wyjaśnił szef rządu. – Dlatego chcemy, by przedszkola i klasy I-IV jak najdłużej broniły się przed trybem zdalnym – dodał.
To nie koniec zmian. Premier zapowiedział bowiem realizację zgłaszanego od początku pandemii, czyli od marca br. postulatu ZNP odchudzenia podstawy programowej.
– Nie ma co ukrywać, że zdalne może być równie efektywne, jak stacjonarne, tradycyjne. Dlatego minister edukacji będzie w najbliższym czasie prezentował informacje na temat lżejszego programu nauczania, by oddać sprawiedliwość tym, którzy starają się rzetelnie uczyć, ale zdają sobie sprawę z tego, że nauka przez internet jest trudniejsza – wyjaśnił Mateusz Morawiecki. – Postaramy się zmienić podstawy programowe tak, by mniej wymagać w związku z tym, że ta nauka jest inna – dodał.
Zapowiadane zmiany wejdą w życie od 17 października.
Strefa czerwona obejmie powiaty: Aleksandrowski, Bełchatowski, Białostocki, Białystok, Bocheński, Bielski, Brzeziński, Brzozowski, Buski, Bydgoski, Bydgoszcz, Chełm, Chojnicki, Chrzanowski, Cieszyński, Częstochowa, Częstochowski, Działdowski, Dębicki, Garwoliński, Gdańsk, Gdański, Gdynia, Gorlicki, Gorzowski, Gostyński, Grudziądz, Grudziądzki, Głogowski, Głubczycki, Hajnowski, Inowrocławski, Iławski, Janowski, Jarociński, Jarosławski, Jędrzejowski, Kamiennogórski, Kartuski, Kielce. Kielecki, Kolbuszowski, Koszalin, Kościerski, Krakowski, Krapkowicki, Krotoszyński, Krośnieński, Kwidzyński, Kędzierzyńsko-Kozielski, Kłobucki, Legionowski, Legnicki, Leski, Leżajski, Limanowski, Lubelski, Lubiński, Lęborski, Łańcucki, Łowicki, Łukowski, Łódzki wschodni, Łódź, Makowski, Miechowski, Mielecki, Milicki, Międzychodzki, Międzyrzecki, Mogileński, Myślenicki, Nakielski, Namysłowski, Nowomiejski, Nowosądecki, Nowotarski, Nowy Sącz, Nyski, Oleski, Olkuski, Olsztyn, Ostrowski, Otwocki, Oświęcimski, Pabianicki, Pajęczański, Piotrkowski, Piotrków Trybunalski, Pińczowski, Polkowicki, Poznań, Poznański, Prudnicki, Przasnyski, Przemyski, Przemyśl, Przeworski, Pucki, Puławski, Radomski, Radomszczański, Radziejowicki, Rawicki, Ropczycko-Sędziszowski, Ruda Śląska, Rycki, Rzeszowski, Sanocki, Siedlce, Skarżyski, Skierniewice, Sokólski, Sopot, Starogardzki, Strzelecki, Strzyżowski, Suski, Suwałki, Szczecinecki, Szydłowiecki, Sławieński, Słupecki, Słupsk, Słupski, Świdnicki, Tarnów, Tatrzański, Tczewski, Toruń, Toruński, Tucholski, Wadowicki, Warszawa, Wejherowski, Wielicki, Wieluński, Wolsztyński, Wysokomazowiecki, Włocławek, Włocławski, Włodawski, Włoszczowski, Zambrowski, Zamość, Żniński, Żywiecki.
Do propozycji obostrzeń odniósł się prezes ZNP Sławomir Broniarz:
W autobusie może być zajęta połowa miejsc, w sklepie 5 klientów na 1 kasę, a w szkole : 35 uczniów w jednej klasie i 800 na jedną zmianę.Jest tu logika ?
— Sławomir Broniarz (@Broniarz) October 15, 2020
❗️ Od 1️⃣7️⃣ października br. szkoły wyższe i ponadpodstawowe w strefie czerwonej – nauka w trybie zdalnym (z…
Opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Czwartek, 15 października 2020
Opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Czwartek, 15 października 2020
Opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Czwartek, 15 października 2020
(PS, GN)
Fot. TVP Info/Screen