Rzecznik rządu: Obowiązkowe szczepienia nauczycieli nie są jeszcze przesądzone

Obowiązkowe szczepienia nauczycieli, które mają wejść w życie 1 marca br., jeszcze nie są przesądzone – poinformował dziś Piotr Müller, rzecznik rządu. Jego zdaniem, wczorajsza deklaracja przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie to jedynie „kierunkowa deklaracja”

Müller był gościem Poranka Rozgłośni Katolickich Siódma-Dziewiąta. Jedno z pytań dotyczyło zapowiedzianego wczoraj przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego obowiązku szczepień od 1 marca dla trzech grup zawodowych: medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Jak się okazuje, rząd jest zdeterminowany jedynie w sprawie objęcia takim obowiązkiem medyków. Co do nauczycieli i pracowników służb mundurowych sprawa nie jest jeszcze przesądzona.

– Na ten moment najbardziej zdecydowani jesteśmy na to, aby obowiązek dotyczył grupy medyków. Co do pozostałych grup, to prace legislacyjne są przed nami i dyskusja w rządzie – stwierdził rzecznik rządu.

Czy obowiązkiem szczepień zostaną więc objęci nauczyciele? – Nie jest to jeszcze definitywnie przesądzone, bo jeszcze nie zostały przyjęte regulacje w tym zakresie – odpowiedział współpracownik premiera Mateusza Morawieckiego. Jego zdaniem, niewykluczone, że obowiązek szczepień wobec niektórych grup zawodowych w ogóle nie będzie potrzebny, ponieważ wśród pracowników wzrośnie poziom zaszczepienia.

– Wczorajsza informacja to jest kierunkowa deklaracja ze strony Ministerstwa Zdrowia. Teraz trzeba będzie wypracować rozwiązania prawne – ogłosił rzecznik rządu.

Przypomnijmy więc, co się wydarzyło wczoraj. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził: – Wprowadzone zostaną obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec i Austrii od 1 marca wprowadzony będzie obowiązek szczepienia dla medyków, nauczycieli i służby mundurowe.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania:

Żegnamy 2021 r. - kolejny bardzo trudny dla nas wszystkich. Nauczycielu, co było Twoim zdaniem, najgorsze, najtrudniejsze w mijającym roku dla edukacji? (można wybrać 2 odpowiedzi)

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

– Od 1 marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych i nauczyciele byli poddani obowiązkowemu szczepieniu na COVID-19 – powtórzył Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. – Chodzi o podstawowy pakiet szczepień. Od 1 marca te grupy zawodowe będą mogły pracować, gdy będą zaszczepione – dodał.

Chwilę potem jednak Kraska nie był już pewien, czy rzeczywiście datą graniczną będzie 1 marca. – Chcemy dać czas, by te grupy się wyszczepiły. To nie jest ostateczny termin, który jest podawany, ale powinny te grupy przygotować się do 1 marca. To będzie niezbędne, by zostać dopuszczonym do pracy – zastrzegł Kraska. – Tu nie ma konkretnych decyzji. Ta data będzie prawdopodobną datą – dodał.

Przedstawiciele MZ nie chcieli odpowiadać na pytania dotyczące szczegółów tej operacji i wyjaśnić, czy do podjęcia pracy m.in. w szkole trzeba się będzie zaszczepić dwiema czy trzema dawkami i jakie konsekwencje czekają tych, którzy tego nie zrobią. Nie wiadomo też, dlaczego MZ wybrało do obowiązkowych szczepień akurat te grupy zawodowe, które zostały wyszczepione w 70-80 proc., czyli w znacznie większym stopniu niż wynosi wyszczepienie całego społeczeństwa (ok. 54 proc.).

Obowiązek szczepienia dla m.in. nauczycieli od 1 marca i lockdown w szkołach od 20 grudnia br. Przed nami kolejne obostrzenia

(PS, GN)