Samorządowcy z ZMP kontra niepubliczne przedszkola

Zarząd Związku Miast Polskich w specjalnym stanowisku uznał za niesłuszne roszczenia o dotacje dla przedszkoli niepublicznych za lata sprzed zmiany przepisów dot. finansowania oświaty. Związek zaoferował pomoc prawną samorządom, które są w trakcie procesów sądowych z przedszkolami.

Przedszkola niepubliczne domagają się od samorządów wyrównania, ich zdaniem, zaniżonej dotacji za lata 2008-2017. Pozwy sądowe w tej sprawie trafiły już do około 150 samorządów. Są też pierwsze orzeczenia. Problem może dotyczyć nawet 350 samorządów w Polsce. ZMP chce, aby Ministerstwo Edukacji Narodowej zmieniło przepisy.

Chodzi o to, że w ustawie o systemie oświaty z 1991 r. dotacje dla przedszkoli niepublicznych mogły wynieść nie mniej niż 75 proc. kwoty wydatków, ustalonej w danej gminie na jednego ucznia w przedszkolach publicznych, w danym roku. Władze lokalne obliczając dotację, nie robiły tego w sposób jednolity. Choć od 2017 r. przepisy się zmieniły, nie uchroniło to gmin przed falą roszczeń. Niepubliczne przedszkola wzywają samorządy do wyrównania dotacji, jaką placówki otrzymywały w latach poprzednich.

„Interpretacja przyjęta przez podmioty zgłaszające obecne roszczenia za okresy sprzed zmiany przepisów w 2017 r., uznawana przez niektóre sądy, powoduje, że podmioty te otrzymują środki publiczne na wydatki, których nie udokumentowały. Uważamy, że interpretacja ignorująca wykładnię celowościową wydatków publicznych, jest niesprawiedliwa społecznie, ponieważ pozbawia społeczności lokalne środków, które – zgodnie z prawem – powinny być wykorzystane do zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty, a nie nieuzasadnionych roszczeń innych osób” – czytamy m.in. w stanowisku ZMP przyjętego w Szczawnie-Zdroju.

Więcej o stanowisku ZMP można przeczytać tutaj.

(JK, GN)