Samorządy mogą podnieść wynagrodzenia 3 miesiące wcześniej. Tak rozwiążą problem rekompensat

Samorządy mogą zrekompensować nauczycielom pieniądze utracone za okres strajku przyjmując stosowną uchwałę. ZNP przygotował jej wzór

ZNP przygotował wzór uchwały, którą może przyjąć każda rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa. Związek jednocześnie apeluje do swoich ognisk o upowszechnienie tej inicjatywy wśród radnych na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego.

– Apelujemy do samorządowców, by przyspieszyli obiecane przez rząd podwyżki i wyższe pensje wypłacili nauczycielom już w czerwcu. Samorządy mają prawną możliwość podniesienia pensji zasadniczych. Teraz to pomogłoby rozwiązać problem pensji obniżonych w czasie strajku – wyjaśnił Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Na czym polega inicjatywa ZNP? Od 1 września br. ma wejść w życie druga, tegoroczna transza podwyżek dla nauczycieli wynosząca 9,6 proc. Według ZNP, samorządy mogłyby podnieść wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli już trzy miesiące wcześniej, tj. w czerwcu br. W ten sposób oddałyby nauczycielom pieniądze, jakie ci stracili w efekcie strajku – to aż 2/3 miesięcznego zarobku. Zaprezentowane przez ZNP projekty uchwał dotyczą podwyższenia wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli zatrudnionych w gminie, w szkołach prowadzonych przez powiat lub przez województwo.

Wzory uchwał dla:
rady gminy
rady powiatu
sejmiku wojewódzkiego

(PS, GN)