Sejm nie chciał podwyższyć nauczycielskich wynagrodzeń

Większością głosów posłów Prawa i Sprawiedliwości Sejm odrzucił poprawki do ustawy budżetowej na 2020 r. mające na celu zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli

W Sejmie trwa głosowanie kilkuset poprawek do ustawy budżetowej na 2020 r. Wśród nich znalazły się propozycje klubów opozycyjnych zmierzające do podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli ponad obiecaną przez rząd stawkę 6 proc. od września 2020 r.

Sejm odrzucił więc m.in. poprawkę klubu Lewicy, by przeznaczyć dodatkowo 2,5 mld zł na zwiększenie subwencji oświatowej “w celu zrekompensowania strat poniesionych przez samorządy w wyniku zaniżania kwoty wskazanej w subwencji w latach 2018/2019”. Rozwiązanie to poparło 186 posłów (z KO, Lewicy, PSL-Kukiz’15), przeciw było 224 posłów (PiS), a wstrzymało się od głosu – 4 (wyniki głosowania – TUTAJ)

Akceptacji większości sejmowej nie uzyskała też inna poprawka Lewicy, by zwiększyć subwencję o 5,8 miliarda złotych z przeznaczeniem na 15-procentową podwyżkę dla nauczycieli. To rozwiązanie poparło 198 parlamentarzystów (KO, Lewicy i PSL-Kukiz’15), przeciw było 226 posłów PiS, a wstrzymało się 5 posłów (szczegółowe wyniki głosowania – TUTAJ).

Podczas głosowań upadła ponadto poprawka Koalicji Obywatelskiej, by przeznaczyć 5 miliardów złotych na podwyżkę dla nauczycieli w wysokości 15 proc. od 1 stycznia 2020 r. Poprawkę poparło 197 posłów (KO, Lewicy i PSL-Kukiz/15), przeciw było 227 (PiS), a 6 wstrzymało się od głosu. TUTAJ możesz sprawdzić, jak w tej sprawie głosowali poszczególni posłowie.

Szans w głosowaniu nie miała też analogiczna poprawka klubu PSL-Kukiz’15 podwyższająca subwencję oświatową o 5 mld zł. Za poprawką opowiedziało się 204 posłów (KO, Lewicy i PSL-Kukiz’15), przeciw było 231 (PiS), a 6 wstrzymało się od głosu). Szczegółowe wyniki głosowania – TUTAJ.

(PS, GN)