Sejm przyjął uchwały ws. potępienia negacjonizmu; upamiętnienia 45. rocznicy Lubelskiego Lipca ’80 oraz upamiętnienia 90. urodzin J. M. Rymkiewicza

Podczas swojego ostatniego posiedzenia Sejm podjął uchwały w sprawie potępienia negowania zbrodni niemieckiego nazistowskiego ludobójstwa podczas II wojny światowej; w sprawie upamiętnienia 45. rocznicy Lubelskiego Lipca ’80 oraz upamiętniającej 90. rocznicę urodzin Jarosława Marka Rymkiewicza.

Posłowie potępili negacjonizm

Sejm podjął uchwałę w sprawie potępienia negowania zbrodni niemieckiego nazistowskiego ludobójstwa podczas II wojny światowej.

„Polska ziemia stała się w trakcie II wojny światowej cmentarzem Europy. Dlatego kolejne pokolenia Polaków mają moralny obowiązek podtrzymania pamięci o skutkach ideologicznego radykalizmu opartego na antysemityzmie, rasizmie, postawie etnicznej wyższości. Radykalizm prowadzi do negacjonizmu, który zaprzecza zbrodni ludobójstw w komorach gazowych niemieckich obozów zagłady. Negowanie tej zbrodni jest nadal obecne w europejskiej polityce, ale niebezpieczne oznaki jego istnienia są widoczne także w polskiej polityce” – napisali m.in. posłowie.

 

Za szczególnie odrażający i zasługujący na jednogłośnie potępienie przykład takiego działania uznano jedną z ostatnich publicznych wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna, w której dopuścił się on „haniebnego zaprzeczenia istnienia komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau – miejscu zagłady ponad miliona ludzi, głównie Żydów, ale także Polaków, Romów i przedstawicieli innych narodowości, którzy padli ofiarą systematycznej eksterminacji”.

„Dlatego też jako Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywamy wszystkich polskich obywateli do odrzucenia postawy obojętności wobec historycznego kłamstwa, jakim jest negacjonizm. Jego podtrzymywanie i rozwijanie nie służy polskiej racji stanu” – oświadczyli posłowie.

Pełna treść uchwały tutaj

Posłowie upamiętnili 45. rocznicę Lubelskiego Lipca ‘80.

Sejm jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 45. rocznicy Lubelskiego Lipca ‘80. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, oddając hołd odwadze i determinacji robotników Lubelszczyzny, wyraża głębokie uznanie dla osób biorących udział w strajkach, które miały miejsce w lipcu 1980 roku i zapisały się na kartach historii Polski jako Lubelski Lipiec. Niech dziedzictwo to pozostanie zawsze żywe w pamięci narodowej. – napisali parlamentarzyści.

 

„W lipcu 1980 roku Polska zmagała się z ogromnymi problemami gospodarczymi. W wyniku polityki prowadzonej przez kolejne komunistyczne rządy brakowało towarów w sklepach, rosło zadłużenie kraju, a gospodarka chyliła się ku upadkowi. Coraz częstsze stawały się przerwy w dostawach prądu i gazu. Jednocześnie Polki i Polacy karmieni byli rządową propagandą sukcesu, podczas gdy codzienność była zupełnie inna. Sytuacja społeczna stawała się coraz bardziej napięta” – przypomniano w uchwale.

Pełna treść uchwały znajduje się tutaj

Sejm pamięta o Jarosławie Marku Rymkiewiczu

Sejm zagłosował za uchwaleniem projektu uchwały upamiętniającej 90. rocznicę urodzin Jarosława Marka Rymkiewicza.

Jarosław Marek Rymkiewicz był autorem cyklu czterech książek dotyczących polskiej historii, w których najmocniej ze wszystkich współczesnych twórców definiował polskość jako wielką nieśmiertelną siłę, której głównymi cechami są wolność i bunt. Ów arcypolski cykl, który tworzą: „Wieszanie”, „Samuel Zborowski”, „Kinderszenen” i „Reytan. Upadek Polski”, stanowi dziś kanon rozważań o narodowej tożsamości.- podkreślili w projekcie uchwały posłowie.

 

Za uchwałą głosowało 282 posłów, 4 było przeciw, 148 wstrzymało się. Uchwała przypomina, że 13 lipca minęło 90 lat od urodzin Jarosława Marka Rymkiewicza, poety, dramaturga, pisarza – jednego z najwybitniejszych polskich twórców przełomu XX i XXI wieku.

Jarosław Marek Rymkiewicz zmarł w Milanówku w 2022 r.  „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 90. rocznicę jego urodzin składa mu hołd jako jednemu z najwybitniejszych twórców polskiej literatury XX i XXI w.” – głosi uchwała.

Uchwała znajduje się tutaj

 (GN)

Senat przyjął specjalną uchwałę w sprawie potępienia wypowiedzi podważających prawdę o tragedii Holokaustu

Minister Barbara Nowacka o zmianach na liście lektur: Mam prawo mieć negatywny stosunek do „sekty smoleńskiej”