Sejm za ustanowieniem 19 lutego Dniem Nauki Polskiej. Mikołaj Kopernik „wygrał” z Marią Skłodowską-Curie.

Ustanowienie 19 lutego Dniem Nauki Polskiej dla uznania dokonań polskich naukowców przewiduje ustawa, którą uchwalił w czwartek Sejm. W uznaniu wybitnych osiągnięć Mikołaja Kopernika wybrano dzień jego urodzin. Opozycja przekonywała, że lepszym terminem byłaby rocznica urodzin albo przyznania Nobla Mari Skłodowskiej-Curie. Nowe święto nie będzie dniem wolnym od pracy.

Za uchwaleniem ustawy, przedłożonej przez grupę posłów PiS zagłosowało 423 posłów, 14 było przeciw, od głosu wstrzymało się siedmiu. Jak podano w uzasadnieniu, ustanowienie 19 lutego nowego święta państwowego „stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. Celem ustanowienia święta jest także dostrzeżenie fundamentalnej roli polskiej nauki w tworzeniu cywilizacji.

Posłowie opozycji w czasie prac nad ustawą w komisji sejmowej zwracali uwagę, że termin święta nie jest najbardziej dogodny, bo 19 lutego trwa przerwa międzysemestralna, a naukowców nie ma na uczelniach.

W czasie głosowania nad projektem ustawy przepadły cztery wnioski mniejszości. Dwa z nich dotyczyły zmiany daty święta. Lewica zaproponowała, aby zamiast 19 lutego był to 7 listopada – dzień urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z klubu Lewicy argumentowała, że to dobry termin, bo kilka dni później (10 listopada) przypada Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju – coroczne święto ustanowione przez ONZ w 2001 r.

– Moglibyśmy świętować wspólnie, z całym światem, bo nauka, to ten obszar, który przekracza granice, granice odwagi, granice wyobraźni, ale także grancie państwa – przekonywała.

Koalicja Obywatelska zaproponowała z kolei, aby obchodzić Dzień Nauki Polskiej 10 grudnia. Barbara Nowacka z klubu Koalicji Obywatelskiej podkreśliła, że jest to data bardzo symboliczna, bo wówczas Maria Skłodowska-Curie otrzymała nagrodę Nobla.

Ustawa trafi teraz do Senatu, a potem (jeśli senatorowie nie wniosą uwag) – na biurko prezydenta. Projekt można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Fot: Wikipedia