Będziemy słuchać nauczycieli – zadeklarowała Krystyna Szumilas, posłanka KO i była minister edukacji, a od dziś nowa przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Komisja wybrała także czworo z pięciorga wiceprzewodniczących. Jedną z pierwszych spraw, którą ma się zająć, będą podwyżki dla nauczycieli.
Inauguracyjne w X kadencji Sejmu posiedzenie komisji otworzył wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski i od razu przystąpił do procedury wyboru jej przewodniczącego. Przypomnijmy – w poprzedniej kadencji większość w komisji mieli posłowie Zjednoczonej Prawicy, a szefową KENiM była Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS)
W tej kadencji Sejmu układ sił się zmienił, a większość w 35-osobowej komisji mają posłowie demokratycznej koalicji KO-Trzecia Droga-Nowa Lewica dysponujący w niej aż 23 głosami.
Skład prezydium komisji kluby poselskie ustaliły jeszcze przed pierwszym posiedzeniem i żadnej walki o stanowiska nie było.
Pojawiła się tylko jedna kandydatura na przewodniczącego komisji – zgłoszonej przez klub KO Krystyny Szumilas. Ani PiS, ani Konfederacja nie przedstawili konkurencyjnych kandydatur.
Byłą minister edukacji poparło 28 posłów, nikt nie był przeciw, a 2 osoby wstrzymały się od głosu. Tym samym Krystyna Szumilas została przewodniczącą sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Następnie komisja przystąpiła do wyboru 5 wiceprzewodniczących komisji.
KO zgłosiła kandydaturę Katarzyny Lubnauer i Kingi Gajewskiej. PSL-Trzecia Droga – Wiesława Różyńskiego, a PiS – Mirosławy Stachowiak-Różeckiej.
Co ciekawe, w komisji przez jakiś będzie wakat na funkcji wiceprzewodniczącego, ponieważ Trzecia Droga-Polska 2050 zapowiedziała zgłoszenie swojego kandydata dopiero w przyszłości.
Taki skład prezydium poparło 29 posłów, nikt nie był przeciw i 1 poseł wstrzymał się od głosu.
– Gratuluję wszystkim państwu wyboru na wiceprzewodniczących komisji – podsumował wicemarszałek Zgorzelski.
Następnie głos zabrała nowa przewodnicząca komisji, która opowiedziała, jak wyobraża sobie jej prace.
– Chciałam podziękować za wybór i zaufanie, jakim mnie obdarzyliście. Mam nadzieję, że KEN będzie forum dialogu, będziemy przykładem dla uczniów, nauczycieli i społeczeństwa – stwierdziła Krystyna Szumilas. – Chciałabym, żeby podstawowym kierunkiem działania komisji był uczeń, by czuł się on w szkole bezpiecznie – dodała.
Komisja ma zacieśnić współpracę z nauczycielami i całym środowiskiem.
– Chciałabym przywrócić zaufanie do nauczycieli, przywrócić godność zawodu nauczyciela. Środowisko nauczycielskie będzie tym środowiskiem, z którym będziemy w kontakcie, będziemy słuchać nauczycieli, przygotowywać rozwiązania prawne – obiecała nowa przewodnicząca.
Złożyła też ważną deklarację: – Pierwszą naszą decyzją będzie 30-procentowa podwyżka dla nauczycieli. Mam nadzieję, że jak najszybciej będziemy debatować nad budżetem na 2024 r.
Krystyna Szumilas zapowiedziała zaproszenie do współpracy także innych środowisk, które współpracują z oświatą.
– Pamiętajmy o rodzicach i ich prawie do wychowywania dzieci zgodnie z ich poglądami. Proszę rodziców o to, by razem z nami przygotowywali dobre rozwiązania dla dzieci. Samorządy też powinni być partnerami w debacie o kształcie edukacji, bo to samorządy opiekują się szkołami i wprowadzają rozwiązania, które powstają w parlamencie. Proszę posłów o rzetelną debatę, przynoszącą dobre rozwiązania dla edukacji. Chciałabym, by głos mogły zabierać organizacje pozarządowe, które zapraszam do współpracy – podsumowała Krystyna Szumilas.
Oto pełny skład komisji:
Konrad Berkowicz (Konfederacja)
Sylwia Bielawska (KO)
Joanna Borowiak (PiS)
Piotr Borys (KO)
Lidia Burzyńska (PiS)
Witold Czarnecki (PiS)
Zbigniew Dolata (PiS)
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Lewica)
Kinga Gajewska (KO)
Elżbieta Gapińska (KO)
Marek Gzik (KO)
Marcin Józefaciuk (KO)
Henryk Kiepura (PSL-TD)
Katarzyna Kotula (Lewica)
Michał Krawczyk (KO)
Andrzej Kryj (PiS)
Adam Krzemiński (KO)
Władysław Kurowski (PiS)
Katarzyna Lubnauer (KO)
Dorota Łoboda (KO)
Katarzyna Matusik-Lipiec (KO)
Aleksander Mrówczyński (PiS)
Joanna Mucha (Polska2050-TD)
Maja Nowak (Polska2050-TD)
Dorota Olko (Lewica)
Lucjan Pietrzczyk (KO)
Grzegorz Płaczek (Konfederacja)
Wiesław Różyński (PSL-TD)
Ewa Schädler (Polska2050-TD)
Sławomir Skwarek (PiS)
Mirosław Stachowiak-Różecka (PiS)
Krystyna Szumilas (KO)
Ewa Szymanowska (Polska2050-TD)
Tomasz Zieliński (PiS)
Jolanta Zięba-Gzik (PSL-TD)
(PS, GN)