Sejmowa komisja edukacji negatywnie zaopiniowała poprawki PiS do dużej nowelizacji Karty Nauczyciela

Sejmowa komisja edukacji i nauki odrzuciła wszystkie poprawki PiS zgłoszone do projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1472 i 1476). Chodzi o tzw. dużą nowelizację KN, która uwzględnia wiele ważnych zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli rekomendowanych m.in. przez ZNP. Posłom PiS nie udało się m.in. wprowadzić „na skróty” obywatelskiego projektu Związku „Godne płace i wysoki prestiż zawodu nauczyciela” ani przywrócić nauczycielskich urlopów dla poratowania zdrowia, które sami zablokowali w poprzedniej kadencji wprowadzając tzw. emerytury stażowe.

Przypomnijmy, że PiS w trakcie drugiego czytania nowelizacji zgłosił 4 poprawki, m.in. ws. powiązania nauczycielskich wynagrodzeń z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

– Zgłaszamy literalnie obywatelski projekt ZNP jako poprawkę z dodatkiem ustępu 3a, który gwarantuje, że gdyby – choć od 20 lat to się nie zdarzyło – wynagrodzenie nauczyciela było niższe niż przeciętna pensja w kraju, to stawki byłyby liczone z korzyścią dla niego. I automatycznie, jak chciał ZNP, podobny mechanizm zostałby wprowadzony przy uzależnieniu odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych od przeciętnego wynagrodzenia – uzasadniał poseł Tomasz Zieliński (PiS).

– Mieliście możliwość uchwalenia obywatelskiego projektu ZNP w czasie kiedy rządziliście. Niestety wylądował w zamrażarce – przypomniała  Krystyna Szumilas, przewodnicząca komisji edukacji. – Komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia tego projektu pracuje. Czekamy na opinię z MEN i resortu finansów. Poinformował mnie o tym mnie ostatnio pan przewodniczący podkomisji Adam Krzemiński (KO) – wskazała.

Wiceminister edukacji Henryk Kiepura opowiedział się za odrzuceniem poprawek. Powiązanie wynagrodzeń nauczycieli i odpisu na ZFŚS z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce było głosowane łącznie. Za przyjęciem tych dwóch poprawek PiS było 9 posłów, przeciw 16, nikt się nie wstrzymał.

Trzecią poprawkę, dotyczącą przywrócenia urlopów dla poratowania zdrowia dla nauczycieli, którzy utracili je w związku z wprowadzeniem emerytury stażowej uzasadniał poseł PiS Dariusz Piontkowski, były minister edukacji.

– Pozwolę sobie zauważyć że brak urlopu dla poratowania zdrowia wynika z przepisów, które państwo przyjęliście w poprzedniej kadencji – odniosła się do tego Krystyna Szumilas. – Nasza ustawa wprowadza tzw. urlop sanatoryjny – przypomniała.

Faktycznie wadliwe przepisy w tym zakresie to dzieło MiEN z czasów, gdy wiceministrem był… Dariusz Piontkowski. A ustawa wprowadzająca  emerytury stażowe została uchwalona przez Sejm, kiedy większość miała w nim partia ministra Czarnka i wiceministra Piontkowskiego.

Według Henryka Kiepury regulacja zaproponowana przez MEN poprawia sytuację nauczycieli. Za przyjęciem tej poprawki PiS opowiedziało się 10 posłów, przeciw było 18, nikt się nie wstrzymał.

Czwarta poprawka uzasadniana także przez posła Piontkowskiego dotyczyła przywrócenia obligatoryjności konkursów na dyrektorów szkół. – Wprowadzacie centralne sterowanie oświatą. Wzmacniacie pozycje kuratorów, którzy będą decydować, kto może zostać dyrektorem – argumentował. – Konkursomania miała wam służyć do tego żebyście mogli wymieniać dyrektorów na swoich własnych – odniosła się do tej poprawki Krystyna Szumilas.

Także ta poprawka uzyskała negatywną opinię rządu. Za poprawką zagłosowało 9 posłów.  przeciw 18, nikt się nie wstrzymał.

Posłem sprawozdawcą podczas trzeciego czytania dużej nowelizacji KN będzie jak dotąd poseł Adam Krzemiński (KO)

Obrady komisji  edukacji można obejrzeć tutaj

(GN)

Duża nowelizacja Karty w Sejmie. Minister Nowacka: „To jest pierwsza zmiana, kolejne już są w toku”. Po poprawkach PiS projekt wraca do komisji