Sondaż: Polacy za edukacją seksualną w szkołach

Ogromna większość Polaków chce edukacji seksualnej w szkołach – tak wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”

Zajęcia z edukacji seksualnej powinny być prowadzone w szkole – tak uważa 79,4 proc. ankietowanych. Według 46,5 proc. takie zajęcia powinny się odbywać już w szkole podstawowej. Zdaniem 32,9 proc. badanych, edukacja seksualna powinna się rozpoczynać dopiero w szkole średniej.

Za wcześniejszym rozpoczynaniem edukacji seksualnej w szkole jest 52 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn.

68 proc. ankietowanych uważa, że nauka o współżyciu seksualnym lub antykoncepcji nie jest zachętą do seksu.

Temat edukacji seksualnej w szkołach wywołany został przez sejmową debatę nad złożonym przez komitet “Stop pedofilii” obywatelskim projektem ustawy penalizujący “pochwalanie podejmowania przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej” w związku z “wychowywaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką na terenie szkoły”. Za co miałoby grozić do 3 lat więzienia.

W praktyce oznaczałoby to zrównanie edukacji seksualnej ze znajdującym się już w Kodeksie karnym zakazem upowszechniania pedofilii.

15 października br. odbyło się pierwsze czytanie projektu. Dzień później Sejm głosował nad wnioskiem opozycji o odrzucenie go już na wstępnym etapie prac w Sejmie. Wniosek poparło jednak tylko 150 posłów (głównie z Koalicji Obywatelskiej), przeciw było 243 (głównie z PiS). Decyzja Sejmu oznacza, że projektem zajmą się sejmowe komisje, które postanowią o jego ostatecznym kształcie.

Sejm będzie pracował nad zakazem edukacji seksualnej

(PS, GN)