Społeczny Komitet „Wspieram Nauczycieli” zdecydował. Od 8 lipca pierwsze wypłaty pomocy dla strajkujących

Społeczny Komitet „Wspieram Nauczycieli” zdecydował, że nauczyciele, którzy nie dostali wynagrodzenia za czas strajku, otrzymają z funduszu strajkowego po 500 zł brutto. Jako pierwsi pieniądze dostaną ci, których dochód nie przekracza 1 tys. zł brutto na osobę. Kolejno pieniądze dostaną osoby z dochodem do 1500 zł, 2000 zł itd. dopóki starczy środków.

Obecnie na koncie funduszu znajduje się 8 605 911,49 zł. O pomoc ubiegało się ponad 30 tys. osób. Pieniądze z funduszu dostaną ci nauczyciele, którzy strajkowali przynajmniej 9 dni, nie dostali rekompensaty od samorządu, w dniu strajku nie należeli do żadnego związku zawodowego, a miesięczny dochód na rodzinę nie jest wyższy niż 5 tys. złotych brutto.

Jako pierwsi wsparcie mają dostać pedagodzy, u których dochód na członka rodziny nie przekracza 1 tys. złotych. Otrzymają oni jednorazowo 500 złotych brutto. Wypłaty ruszą 8 lipca.

Zbiórka i akcja pomocy dla nauczycieli będzie trwała dalej, także jesienią. Komitet zadeklarował, że „na miarę swoich sił i środków będzie wspierał walkę nauczycieli o godne zarobki i lepszą edukację”. Zaapelował także o kolejne wpłaty na konto funduszu strajkowego: 13 1240 5934 1111 0010 8960 6877.

W specjalnym oświadczeniu członkowie komitetu podkreślili, że zebrana kwota (w sumie ponad 8,6 mln zł) „to dowód na ogromny obywatelski odruch solidarności i uznania dla pracy polskich szkół, tym ważniejszy, że nastroje wśród nauczycieli i nauczycielek nie są teraz najlepsze”. „Apelujemy do nauczycieli i nauczycielek, by podniesieni na duchu nie rezygnowali pochopnie z powołania, jakim jest praca z dziećmi i młodzieżą” – czytamy w oświadczeniu.

Komitet raz jeszcze wyraził podziękowanie Związkowi Nauczycielstwa Polskiego za „ogromną pracę organizacyjną przy obsłudze akcji społecznej pomocy nauczycielom i nauczycielkom”. „Jest to tym bardziej godne podkreślenia, że pomoc nie obejmuje członków Związku” – podkreślono.

Pełny komunikat Komitetu Wspieram Nauczycieli można przeczytać tutaj:

Oświadczenie Społecznego Komitetu Wspieram Nauczycieli 1 lipca 2019 r.1. Napłynęło ponad 30 tys. wniosków z prośbą o…

Opublikowany przez Wspieram Nauczycieli Poniedziałek, 1 lipca 2019

(JK, GN)