„Prezydium Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego konsekwentnie domaga się wyższego niż zaproponowane przez rząd w ustawie budżetowej 5-procentowego wzrostu wynagrodzenia zasadniczego pracowników szkolnictwa wyższego i nauki w roku 2025” – czytamy m.in. w stanowisku Prezydium RSzWiN ZNP ws. proponowanych zmian wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracowników szkolnictwa wyższego i nauki w roku 2025. Stanowisko podpisane przez Janusza Szczerbę, prezesa RSZWiN ZNP, publikujemy w całości.
Stanowisko Prezydium RSzWiN ZNP wobec proponowanych zmian wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracowników szkolnictwa wyższego i nauki w roku 2025
Prezydium Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego konsekwentnie domaga się wyższego niż zaproponowane przez rząd w ustawie budżetowej 5-procentowego wzrostu wynagrodzenia zasadniczego pracowników szkolnictwa wyższego i nauki w roku 2025.
Ubiegłoroczna podwyżka wynagrodzeń nauczycieli akademickich w wysokości 30-proc., a pozostałych pracowników szkolnictwa wyższego i nauki, w wysokości 20-proc., miała charakter wyrównawczy i była krokiem w kierunku zapewnienia szacunku tym grupom zawodowym. Chwilowo poprawiła sytuację materialną pracowników, ale nie dała realnego wzrostu wynagrodzeń po okresie wieloletnich zaniedbań.
Minimalne wynagrodzenie za pracę i przeciętne wynagrodzenie w gospodarce rosną w Polsce zdecydowanie szybciej niż w szkolnictwie wyższym i nauce. Dlatego, zdaniem Prezydium Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, 5-proc. wzrost wynagrodzeń w 2025 roku nie wpłynie ani na podniesienie prestiżu społecznego i finansowego naszej grupy zawodowej, ani nie zachęci młodych do pracy w tym obszarze. Coraz większa grupa wykwalifikowanych pracowników szkolnictwa wyższego i nauki otrzymuje wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Prezydium Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP uważa, że obecna sytuacja dotycząca poziomu wynagradzania pracowników szkolnictwa wyższego i nauki jest niedopuszczalna, dlatego domaga się systemowych i długofalowych rozwiązań w tym zakresie.
Warszawa, 21 lutego 2025 roku
***
Minister nauki o waloryzacji płac
Tymczasem MNISW ogłosiło w specjalnym komunikacie, że 101 uczelni otrzyma zwiększoną o 5 proc. subwencję na podwyższenie pensji. To 95 uczelni publicznych nadzorowanych przez ministra nauki, a także uczelnie prowadzone przez kościoły: 5 akademickich i 1 zawodowa. Łączna pula dofinansowania to ponad 806 mln zł.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek podpisał komunikat z dnia 25 lutego 2025 r. o zwiększeniach wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz potencjału badawczego przyznanych na rok 2025, zgodnie z którym środki finansowe przyznano uczelniom publicznym nadzorowanym przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki oraz uczelniom niepublicznym, prowadzonym przez kościoły i inne związki wyznaniowe, finansowanym na zasadach uczelni publicznych na podstawie odrębnych ustaw.
Przyznane środki finansowe przeznaczone są na regulacje płac pracowników uczelni od 1 stycznia 2025 r.
Jak podano, wzrost subwencji pochodzi ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego przyznanych na 2025 r. Łączna pula dofinansowania to ponad 806,7 mln zł.
W komunikacie wskazano, że są to środki finansowe przeznaczone na podwyższenie (od 1 stycznia 2025 r.) wynagrodzeń brutto pracowników uczelni średnio o 5 proc., w odniesieniu do wykonania wynagrodzeń w tych uczelniach w 2023 r. Kwoty dofinansowania zależą od wielkości uczelni.
Zwiększoną subwencję otrzymało 101 uczelni, w tym 95 uczelni publicznych nadzorowanych przez ministra nauki. To również 5 niepublicznych uczelni akademickich prowadzonych przez kościoły i inne związki wyznaniowe oraz 1 uczelnia zawodowa prowadzona przez kościół, które są finansowane z budżetu państwa na zasadach uczelni publicznych.
Jak podkreślono w komunikacie, przyznane zwiększenia wysokości subwencji zostaną uwzględnione w podstawie naliczenia subwencji na 2026 rok.
>> Pełna treść komunikatu tutaj
(GN)