Stary rząd, nowy rząd. Dziś ważne zmiany

Dziś premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję swojego rządu. Taki obowiązek nakłada na niego konstytucja w związku z pierwszym posiedzeniem Sejmu po wyborach parlamentarnych

O godzinie 12.00 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji. Zgodnie z art. 162 konstytucji, premier musi na nim złożyć dymisję rządu. Ten sam artykuł zobowiązuje jednocześnie prezydenta RP do powierzenia odchodzącemu rządowi sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.

Kiedy nowy rząd rozpocznie pracę? Tego jeszcze nie wiadomo. Według dzisiejszej „Rzeczpospolitej”, może się to wydarzyć już za kilka dni, a expose kolejnego gabinetu premier najpewniej wygłosi przed Sejmem w piątek 15 listopada br. To oznacza, że prezydent – zgodnie z art. 154 konstytucji – desygnuje nowego prezesa Rady Ministrów jeszcze dziś lub w najbliższym czasie (formalnie ma na to 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu). Prezes Rady Ministrów ma natomiast 14 dni na przedstawienie Sejmowi programu działania rządu (czyli expose) wraz z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (tj. minimum 230).

Na progu IX kadencji Sejmu większość w nim ma Prawo i Sprawiedliwości. Już 8 listopada br. Komitet Polityczny PiS zatwierdził więc skład personalny nowej ekipy. Na czele rządu pozostanie premier Mateusz Morawiecki. Jego zastępcą będą, podobnie jak dotychczas, Jarosław Gowin (minister nauki i szkolnictwa wyższego) oraz Piotr Gliński (minister kultury). Nominację na trzeciego wicepremiera otrzymał Jacek Sasin, który obejmie też nowe Ministerstwo ds. Nadzoru nad Spółkami (po tym, jak rozwiązane zostało Ministerstwo Energii).

Dariusz Piontkowski, poseł PiS i szef podlaskich struktur tej partii, zachowa stanowisko ministra edukacji narodowej.

Z punktu widzenia oświaty i nauczycieli kluczowa jest też obsada kilku innych resortów. Chodzi przede wszystkim o Ministerstwo Finansów, które będzie ważną stroną rozmów na temat m.in. podwyżek w oświacie (pieniądze na ewentualne podwyżki muszą się znaleźć w budżecie państwa, którego kształt określa właśnie MF). Ministrem finansów zostanie Tadeusz Kościański, jeden z najbliższych współpracowników premiera Morawieckiego. Panowie znają się od dawna, pracowali ze sobą jeszcze w banku BZ WBK, gdzie Kościański również uważany był za bliskiego współpracownika obecnego szefa rządu.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obejmie Marlena Maląg, z wykształcenia nauczycielka (absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie), w latach 1999-2002 pełniła nawet funkcję dyrektora gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim. Potem przez 9 lat była dyrektorem Zespołu Szkół Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim. W kolejnych latach pracowała w samorządzie, była m.in. zastępcą prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Na czele pozostałych resortów zasiądą:
Ministerstwo Infrastruktury – Andrzej Adamczyk
Ministerstwo Rolnictwa – Jan Krzysztof Ardanowski
Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Jacek Czaputowicz
Ministerstwo ds. Europejskich – Konrad Szymański
Minister Rozwoju – Jadwiga Emilewicz
Ministerstwo Gospodarki Morskiej – Marek Gróbarczyk
Ministerstwo Środowiska – Michał Woś
Ministerstwo Klimatu – Michał Kurtyka
Ministerstwo Zdrowia – Łukasz Szumowski
Ministerstwo Cyfryzacji – Marek Zagórski
Ministerstwo Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – Mariusz Kamiński
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Michał Dworczyk

(PS, GN)