Sukces w Senacie – poprawka ZNP przyjęta. Jest szansa na podwyżkę w wysokości 20 proc.!

Poprawkę zakładającą podwyżkę nauczycielskich wynagrodzeń o 20 proc. przyjął Senat do nowelizacji Karty Nauczyciela. To o wiele więcej niż zaproponowało ministerstwo edukacji, czyli 4,4 proc.

Senat zajął się nowelizacją Karty, która ma przyznać od 1 maja br. nauczycielom podwyżkę w wysokości 4,4 proc. Senatorowie – na wniosek ZNP – wprowadził jednak do niej poprawkę, zgodnie z którą nauczycielskie pensje mają szansę wzrosnąć o 20 proc.

Zarobki nauczycieli, a płaca minimalna. „Tak wygląda podnoszenie prestiżu zawodu nauczyciela w praktyce”

W ten sposób państwo nie tylko zrekompensowałoby tej grupie zawodowej rekordową drożyznę, ale także doceniło wytężoną pracę w okresie pandemii i w czasie, gdy na terenie Polski znalazło się kilkaset tysięcy uczniów z Ukrainy.

Poprawkę poparło 54 senatorów, a 46 było przeciw (senatorowie PiS). Kto z senatorów poparł podwyżki dla nauczycieli? To można sprawdzić TUTAJ.

Poprawkę o 20-procentowej podwyżce zgłosił senator Wojciech Konieczny z PPS. Senatorowie zabezpieczyli jednocześnie w budżecie państwa pieniądze na jej sfinansowanie – ok. 10 mld zł.

„Związek Nauczycielstwa Polskiego dziękuje Senatorom, którzy poparli 20 proc. wzrost wynagrodzenia nauczycieli” – czytamy w komunikacie ZNP.

Nad poprawką do Karty Nauczyciela wkrótce głosował będzie Sejm. Posłowie mogą ją odrzucić, ale nie zwykłą, lecz bezwzględną większością głosów – to znaczy, że „za” odrzuceniem musi się opowiedzieć więcej posłów niż suma głosów „przeciw” i „wstrzymujących się”.

Dlatego ZNP zwrócił się do wszystkich związków zawodowych działających w oświacie z apelem o wsparcie działań ZNP przed ostatecznym głosowaniem na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Uzgodnienia w MEiN. Co dalej z podwyżkami w oświacie?

(PS, GN)