Szczecin: Tysiąc złotych netto dla każdego nauczyciela zatrudnionego na etacie

Nawet tysiąc złotych na rękę w formie jednorazowej indywidualnej nagrody otrzymają szczecińscy nauczyciele, także nauczyciele wychowania przedszkolnego. Pomysł prezydenta Piotra Krzystka, zyskał poparcie radnych.

Prezydent Krzystek jest wspierany przez radnych Bezpartyjnych i Koalicji Obywatelskiej. Projekt uchwały w tej sprawie poparli także radni PiS, poza głosującym „przeciw” radnym Romanem Lewandowskim, który uznał, że takiego wsparcia potrzebują też inne grupy zawodowe.

– Choć rząd nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, my od lat nie oszczędzamy na oświacie. Nie mamy jednak wpływu na system wynagradzania określony Kartą Nauczyciela. Możemy za to w formie jednorazowej nagrody dowartościować szczecińskich nauczycieli i to właśnie chcemy zrobić – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

By docenić pedagogów miasto zwiększy pulę środków znajdujących się w funduszu nagród. W ciągu najbliższych 3 lat gmina przeznaczy na ten cel dodatkowe 26 milionów złotych. Środki na ten cel mają pochodzić między innymi z oszczędności zabezpieczonych w związku z odwołaniem finału The Tall Ships Races 2021.

Co ważne, wprowadzenie nowych dodatkowych nagród nie oznacza, że te dotychczas przyznawane znikną. Coroczna pula nagród, która obecnie znajduje się w dyspozycji dyrektora danej placówki czy też prezydenta miasta nadal będzie funkcjonować.

Po przejściu ścieżki formalnej, w tym ogłoszeniu uchwały przez wojewodę zachodniopomorskiego, nagrody będą mogły być wypłacone w październiku 2021 z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

(JK, GN)

Szczecin domaga się od rządu pieniędzy na pensje nauczycieli. Sprawa trafi do sądu