Szczepienie kontra egzaminy. Nauczyciele będą musieli się poświęcić?

Na krótko przed egzaminami drugą dawkę szczepionki przyjęło jedynie nieco ponad 10 proc. nauczycieli. To oznacza, że duża część pedagogów musi się liczyć z koniecznością przeniesienia terminu szczepienia, gdyby kolidował on z pracą przy egzaminach

– Pierwszą dawką szczepionki zaszczepionych zostało ok. 515 tys. nauczyciel, natomiast drugą dawką zaszczepiono ok. 61 tys. – poinformował dziś minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. To oznacza, że drugą dawkę szczepionki AstraZeneca przyjęło jak dotąd jedynie nieco ponad 10 proc. pedagogów.

Terminy szczepień ok. 90 proc. nauczycieli będą więc kolidowały z terminami egzaminów.

Przypomnijmy – egzamin ósmoklasisty zaplanowano na 25-27 maja br. Maturalny maraton rozpocznie się zaś 4 maja. Jednocześnie maj to okres szczepienia nauczycieli drugimi dawkami szczepionki AstraZeneca. Od 12 lutego (to oficjalna data, w rzeczywistości szczepienia w oświacie ruszyły wcześniej) do połowy marca w całym kraju zaszczepiono pierwszą dawką AstraZeneki ponad 500 tys. nauczycieli. Duża część z nich (jeśli nie większość) będzie zaangażowana w przeprowadzanie egzaminów. Chodzi tu przede wszystkim o pracę w zespołach nadzorujących, których w tym roku należy się spodziewać dużo więcej niż w poprzednich latach ze względu na konieczność podzielenia zdających na jak najmniejsze grupy.

Tymczasem drugą dawkę AstraZeneki nauczyciele powinni przyjąć w trzy miesiące po pierwszej szczepionce. Czyli w maju i czerwcu.

Według Przemysława Czarnka, ważniejszy jest egzamin niż szczepienie. – Wszyscy nauczyciele, którzy mają swoje obowiązki w zespołach pracujących przy maturach, a których druga dawka szczepienia przypada właśnie na te dni, będą mogli elastycznie przenieść swój termin szczepienia – ogłosił minister edukacji. – W tej sprawie wystosowaliśmy pismo zarówno do Ministerstwa Zdrowia jak i do wojewodów – dodał.

Nie wiadomo, czy szczepienie odbędzie się w takim przypadku przed czy po wcześniej wyznaczonym terminie. Minister nie poinformował też, jak nauczyciel ma to zrobić i czy może liczyć na przyjazne potraktowanie, jeśli np. zadzwoni na szczepionkową infolinię 898.

(PS, GN)