Szczepionki chronią przed groźnymi mutacjami skuteczniej niż do tej pory sądzono

Szczepionki Pfizer/BioNTech i AstraZeneca chronią przed jedną z najgroźniejszych, brazylijską mutacją koronawirusa P1 dużo skuteczniej niż do tej pory sądzono – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Oksfordzie

Naukowcy sprawdzili możliwą reakcję zaszczepionego organizmu na jedną z najgroźniejszych, brazylijską mutację koronawirusa. W badaniu wykorzystano próbki krwi osób, które mają przeciwciała na koronawirusa – zarówno poprzez przechorowanie COVID-19 jak i zaszczepienie.

Okazało się, że wprawdzie szczepionki nie są tak skuteczne, jak w przypadku „zwykłego” koronawirusa, ale wariant P1 jest znacznie mniej odporny na ich oddziaływanie niż eksperci do tej pory sądzili.

– Wyniki sugerują, że P1 może być mniej odporny na szczepionkę i odpowiedź immunologiczną niż wariant B1351 z RPA i podobny do B117, czyli wariantu brytyjskiego – stwierdził prof. Gavin Screaton z Uniwersytetu w Oksfordzie.

Poziom neutralizacji wirusa w przypadku osób zaszczepionych specyfikami Pfizer/BioNTech oraz AstraZeneca był w mutacji brazylijskiej i brytyjskiej trzykrotnie mniejszy w porównaniu do „zwykłego” koronawirusa, a w przypadku mutacji południowoafrykańskiej – prawie ośmiokrotnie niższy.

Do tej pory obawiano się, że wariant brazylijski ma „siłę rażenia” co najmniej tak groźną, jak w przypadku mutacji z RPA.

(PS, GN)