Tylko w województwie łódzkim reforma Anny Zalewskiej uderzy w minimum 2746 nauczycieli. Pracę od września br. straci ponad tysiąc pedagogów. Tak wynika z danych zebranych przez Okręg Łódzki ZNP
Od 1 września br. definitywnie do historii przejdą gimnazja. To oznacza, że ostatni nauczyciele pracujący w tego typu szkołach mogą stracić pracę (jeżeli nie znajdą etatu w innych placówkach). ZNP od dawna ostrzega, że oświatę czekają zwolnienia i masowe odchodzenie pedagogów z pracy.
Jak pokazują niepełne, bo pochodzące z 34 na 55 oddziałów ZNP w woj. łódzkim dane, sytuacja może być dramatyczna.
Od 1 września br. zwolnienia dotkną minimum 422 nauczycieli. Z kolejnymi 700 pedagogami pracodawcy nie przedłużą umowy na czas określony, a 448 osób czeka ograniczenie etatu.
Nauczyciele z odpowiednim stażem pracy mogą skorzystać ze świadczeń kompensacyjnych – tę drogę na odejście z zawodu wybierze 75 nauczycieli. Na emeryturę odejdzie zaś 272 pedagogów.
Innym zjawiskiem dotykającym oświatę od zmian wprowadzonych przez byłą minister Annę Zalewską są tzw. wędrujący nauczyciele, którzy kompletują etat w kilku szkołach. Według danych ZNP, w województwie łódzkim taki los czeka minimum 829 nauczycieli. 686 z nich będzie pracowało w 2 szkołach, 116 w 3 placówkach, a 27 – w 4 szkołach i więcej.
W sumie, reforma Zalewskiej uderzy w minimum 2746 nauczycieli.
W efekcie zmian w strukturze szkół pracę tracą jednak nie tylko nauczyciele. Od 1 września w szkołach i placówkach oświatowych w woj. łódzkim pracę straci co najmniej 111 pracowników niepedagogicznych. Kolejnych 125 czeka ograniczenie etatu, a w przypadku 5 osób pracodawca nie przedłuży umowy na czas określony. W sumie reforma odbije się na 241 pracownikach niepedagogicznych!
Okręg Łódzki ZNP przedstawił też osobne dane dla Łodzi. Przedstawiają się one następująco:
* pracę straci od 1 września 2019 r. – 304 nauczycieli
* ograniczenie etatu od 1 września br. – 529 nauczycieli
* nieprzedłużenie umowy na czas określony – 118 nauczycieli
* przejście na świadczenie kompensacyjne – 43 nauczycieli
* przejście na emeryturę – 105 nauczycieli
* „wędrujący nauczyciele” – 379, w tym 330 ma zbierać godziny w 2 szkołach, 41 – w 3 szkołach, a 8 – w 4 szkołach i więcej
Reforma uderzy też w pracowników niepedagogicznych szkół i placówek oświatowych w Łodzi:
* zwolnienie z pracy – 83 osoby
* ograniczenie etatu – 101 osób
* nieprzedłużenie umowy na czas określony – 11 osób
– Tegoroczne dane są dużo wyższe niż dane z ubiegłego roku. To efekt likwidacji i wygaszania gimnazjów, co wyraźnie widać. Wyraźnie rośnie poziom zwolnień wśród pracowników niepedagogicznych. Dużo więcej osób traci pracę niż obserwowaliśmy to w ubiegłym roku – ocenił Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP. – Najgorzej jest w małych gminach i miejscowościach, gdzie ludzie mogą mieć problem ze znalezieniem pracy – dodał.
Kogo najbardziej dotkną zwolnienia? – Największy problem jest z pracą dla wuefistów. Duży kłopot ze znalezieniem godzin mają też nauczyciele języków obcych – wyjaśnił Marek Ćwiek.
– Zjawisko „wędrujących nauczycieli” prawdopodobnie będzie nieco niższe niż w ubiegłym roku, ale nadal mamy wielu nauczycieli zbierających godziny w kilku szkołach. Prawdopodobnie będzie ich ponad tysiąc, gdy spłyną do nas liczby ze wszystkich oddziałów – poinformował prezes Okręgu Łódzkiego ZNP.
(PS, GN)