Szwajcaria: Darmowe testy dla każdego

Każdy Szwajcar otrzyma w miesiącu pięć darmowych testów na koronawirusa. Szczególnie wnikliwie mają być testowani pracownicy firm, a także uczniowie i nauczyciele w szkołach

Szwajcaria poinformowała o najbardziej zakrojonym w Europie (a prawdopodobnie też na świecie) programie testowania obywateli na koronawirusa. W ramach wychodzenia z obostrzeń związanych z pandemią każdy obywatel otrzyma możliwość wykonania w miesiącu pięciu bezpłatnych testów.

Rząd szuka w tej chwili dostawcy wiarygodnych i szybkich testów do wykonania przez obywatela w warunkach domowych. Testy te będą bezpłatne w aptekach oraz specjalnych centrach testowania.

Według szwajcarskich władz, wyjątkowo wnikliwie trzeba będzie testować w firmach i szkołach. Wykorzystane do tego zostaną tzw. zbiorcze testy wykorzystujące materiał pochodzący ze śliny.

Helweci zamierzają przeznaczyć na masowe testowanie obywateli aż 1 miliard franków, czyli 4,15 miliarda złotych.

Szwajcaria nie jest jedynym krajem w Europie, który właśnie w masowym testowaniu widzi drogę do stopniowego luzowania lockdownu. Wcześniej podobną operację przeprowadziła Austria.

Austria testuje na potęgę. To jej sposób na zabezpieczenie szkół

Wprowadzenie tzw. testów domowych zapowiedziały w połowie lutego Niemcy. Od marca obywatele naszego zachodniego sąsiada mogą się bezpłatnie testować przy pomocy testów antygenowych, które można przeprowadzić poprzez analizę śliny, a wynik jest dostępny po ok. 30 minutach. Wkrótce dostępne będą także specjalne testy, które będzie można przeprowadzić w warunkach domowych. Jeden test ma kosztować 1 euro, czyli ok. 4,3 zł.

Niemcy luzują obostrzenia w szkołach i oferują darmowe testy

(PS, GN)