Także Zielona Góra podniesie pensje nauczycielom? Jest projekt uchwały

W Zielonej Górze dwóch radnych miejskich wystąpiło z projektem uchwały zakładającej podwyższenie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Projekt za którym stoją radni Zielona Razem: Tomasz Sroczyński i Grzegorz Hryniewicz (obaj są nauczycielami) ma być procedowany na najbliższej sesji rady miasta we wtorek. Zgodnie z projektem podwyżki miałyby nastąpić już od 1 czerwca 2019 roku.

Co konkretnie zapisano w dokumencie? „ Podwyższa się wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy dla nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego i na wszystkich poziomach wykształcenia o 9,6 proc.” – czytamy m. in. w projekcie uchwały.

Jakie są szanse na to, że projekt zostanie zaaprobowany? – Wszystko wyjaśni się we wtorek , nie wiemy jak zagłosują radni różnych opcji. Liczymy oczywiście na przychylność władz miasta. Wcześniej rada podjęli uchwałę wspierającą nauczycieli – mówi w rozmowie z „Głosem Nauczycielskim” Ewa Kostrzewska, prezes Oddziału ZNP w Zielonej Górze.

Przypomnijmy, że ZNP apelował do samorządowców by przyspieszyli obiecane przez rząd podwyżki. Od 1 września br. ma wejść w życie druga, tegoroczna transza podwyżek dla nauczycieli wynosząca 9,6 proc.

Według ZNP, samorządy mogłyby podnieść wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli już trzy miesiące wcześniej, tj. w czerwcu br. W ten sposób oddałyby nauczycielom część pieniędzy, jakie ci stracili w efekcie strajku – to aż 2/3 miesięcznego zarobku.

Cały projekt uchwały dwóch radnych z Zielonej Góry można przeczytać tutaj.

Źródło: zielonanews.pl