Technologia w szkołach ma sens, jeśli jest stosowana jako narzędzie wspierające procesy edukacyjne, a nie je zastępujące

Z Justyną Dudzik, nauczycielką j.polskiego, uczestniczką projektu Szkoła technologią, rozmawia Agnieszka Szóstek

Co skłoniło Panią do udziału w projekcie?

Justyna Dudzik, nauczycielka jęz. polskiego z Dobczyc (pow. myślenicki), uczestniczka projektu Szkoła z technologią, współautorka zestawu edukacyjnego ORBIUM

Szkoła się zmienia. Zamiast walczyć z technologią, postanowiłam ją wykorzystać. Od dawna na moich lekcjach pojawiają się telefony, tablety i komputery. Pomagają uczniom odkrywać literaturę, sprawdzać wiedzę za pomocą aplikacji i rozwijać zainteresowanie przedmiotem poprzez gry interaktywne. Gdy zobaczyłam, że Centrum Nauki Kopernik i Samsung dają nauczycielom możliwość zaprezentowania swojej pracy, zgłosiłam się do konkursu.

Jak zdobyta przez Panią wiedza przekłada się na pracę z uczniami?

Przede wszystkim poznałam narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. AI pozwala na nowatorskie podejście do pracy z tekstem – możemy analizować literaturę, tworzyć portrety bohaterów i personalizować materiały edukacyjne. Technologia wspiera również nauczyciela w przygotowywaniu lekcji.

Jak wygląda proces nauczania z wykorzystaniem tabletów?

Wolę mówić o procesie „uczenia się”, nie „nauczania”. Ponieważ na lekcji najważniejsza jest aktywność ucznia, a rola nauczyciela polega na zapewnieniu dziecku odpowiedniego narzędzia, za pomocą którego pogłębi swoją wiedzę. Takim narzędziem jest tablet i… odpowiednia instrukcja. Dzięki wykorzystaniu różnych aplikacji możemy np. ożywić mitologiczne postacie, zaprosić do klasy lwa z „Opowieści z Narnii” czy sprawdzić, jak daleko jest z naszej szkoły do tej z „Chłopców z Placu Broni”. Łączenie tradycyjnej książki z nowoczesnymi technologiami sprawia, że proces “uczenia się” jest bardziej efektywny.

Jak uczniowie odbierają takie zajęcia?

W mojej klasie przyjęło się określenie „praca hybrydowa”, tzn. taka, w której łączymy elementy tradycyjnej pracy z podręcznikiem z nowoczesnymi aplikacjami. Uczniowie lubią takie zestawienie, bo możemy poszerzać treści podręcznika, dodając kolejne działania. Często od dzieci dowiaduję się o istnieniu programów, które moglibyśmy wykorzystać w czasie lekcji literatury. Uczymy się od siebie nawzajem.

Jaka jest największa wartość zajęć z urządzeniami mobilnymi?

Lekcja nie musi przecież zawsze polegać na grzecznym siedzeniu w ławkach, a edukatorzy coraz częściej mówią o „odkrzesłowieniu” szkoły. Ma to znaczenie zwłaszcza w szkole podstawowej, gdzie dzieci potrzebują ruchu i trudno im skupić się na wykładzie nauczyciela, zwłaszcza że w każdej klasie jest wielu kinestetyków. Lekcja przygotowana w oparciu o urządzenia mobilne daje wiele możliwości. Przykładem niech będą kody QR rozmieszczone w różnych miejscach (także na zielonym terenie szkoły), które należy odszukać, rozszyfrować przy użyciu tabletu i wykonać ukryte zadanie. Czy to nie jest pomysł na sprawdzian wiedzy? Taka wersja na pewno nie będzie straszna dla ucznia, bo w czasie zabawy umysł dziecka pracuje doskonale.

Czy pojawiły się jakieś wyzwania w pracy z technologią?

Doszłam do wniosku, że technologia w szkołach ma sens, jeśli jest stosowana jako narzędzie wspierające procesy edukacyjne, a nie je zastępujące. Kluczem do sukcesu jest umiejętne wykorzystanie technologii w sposób zrównoważony, z naciskiem na rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, kreatywności i samodzielności uczniów.

Jak jednym słowem określiłaby Pani projekt Szkoła z technologią?

Rozwój. Nowoczesna edukacja musi przygotować uczniów do świata cyfrowego. Znajomość narzędzi technologicznych będzie kluczowa w przyszłości.

***

Trwa nabór szkół do projektu Szkoła z technologią!

Zgłoszenia można składać do 13 kwietnia na stronie www.kopernik.org.pl/szkola-z-technologia

Co zyska 25 wybranych szkół?

✔ Gotowy zestaw ORBIUM (4 szt. na szkołę), obejmujący tablet GalaxyTab S9FE i akcesoria do eksperymentów, m.in. mikrokontroler MakeyMakey, MergeCube i nakładkę mikroskopową.

✔ Możliwość  prowadzenia eksperymentów podczas lekcji dzięki zestawowi, którego idea zasadza się na wykorzystaniu do tego celu standardowego wyposażenia tabletu: czujników światła i ruchu, aparatu fotograficznego, magnetometru (orientuje tablet wobec pola magnetycznego Ziemi) czy żyroskopu (mierzy położenie urządzenia w przestrzeni).

✔ Scenariusze lekcji opracowane dla różnych przedmiotów – od fizyki i biologii po język polski.

✔ Wsparcie metodyczne Centrum Nauki Kopernik.

✔ Technologię jako narzędzie edukacyjne, a nie cel sam w sobie – tablet używany jest na lekcji ok. 15 minut, niektóre eksperymenty odbywają się na świeżym powietrzu.

✔ Dostęp do innowacji edukacyjnej opracowanej w ramach prac badawczo-rozwojowych Centrum Nauki Kopernik

Nie przegap tej szansy! Dołącz do projektu i wprowadź nowoczesne technologie do swojej szkoły.