Tomasz Rzymkowski nowym wiceszefem MEiN

Poseł PiS i były parlamentarzysta Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski został wiceministrem edukacji i nauki oraz pełnomocnikiem rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego. Rzymkowski jest dawnym studentem ministra Przemysława Czarnka.

Jak poinformował resort edukacji, nowy wiceszef MEiN “będzie odpowiadał w ministerstwie m.in za kwestie dotyczące nadzoru pedagogicznego, kształcenia ogólnego oraz współpracy z kuratorami oświaty”.

Podobnie jak Przemysław Czarnek, Tomasz Rzymkowski jest prawnikiem, doktorem nauk prawnych związanym z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Nowy wiceminister urodził się w Kutnie, ma 35 lat. Dwa lata temu obronił doktorat na temat ustroju RP w świetle Konstytucji Kwietniowej z 1935 r. To właśnie w czasach studiów na KUL poznał obecnego ministra edukacji Przemysława Czarnka, który był kuratorem kierowanej przez Rzymkowskiego organizacji studenckiej Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum.

W przeszłości Rzymkowski prowadził biuro senatorskie Ryszarda Bendera, kontrowersyjnego polityka radykalnej prawicy związanego z Radiem Maryja a także działał w stowarzyszeniu KoLiber, organizacji bliskiej Unii Polityki Realnej Janusza Korwin-Mikkego.

W 2014-2016 działał w Kutnie w Ruchu Narodowym. W 2015 r. zdobył mandat poselski z listy Kukiz’15 (startując w okręgu sieradzkim). Nigdy jednak nie pracował w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Potem tworzył stowarzyszenie Endecja, był członkiem Unii Polityki Realnej (a nawet wiceprezesem tej partii), a w 2019 r. przeszedł do Klubu Parlamentarnego PiS. Dwa lata temu dostał się do Sejmu na kolejną kadencję startując właśnie z listy PiS.

(PS, GN)

Fot. MEiN